• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 1696
    • Dodano: 2019-08-26 / 08:09
    • Komentarzy: 1

    Podczas upałów nie zapominajmy o czworonogach!

    (Fot. Dżacheć)

    Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce przypomina, że okres upałów może przyczynić się nie tylko do zagrożenia egzystencji dla zwierząt, ale także może stanowić bezpośrednie zagrożenie dla ich zdrowia i życia.


    W upalne dni, jakie towarzyszą nam od blisko miesiąca nie możemy zapominać o naszych czworonożnych przyjaciołach. Dostęp do wody to podstawa, a najlepiej by zwierzaki nie przebywały bezpośrednio na słońcu.

    Naprzeciw oczekiwaniom właścicieli psów wychodzi wiele restauracji posiadających ogródek zewnętrzny. Coraz częściej możemy spotkać się z miłym gestem w postaci miski ze świeżą wodą. Pamiętajmy, że długie przebywanie na słońcu może doprowadzić nie tylko do złego samopoczucia naszych pupili, ale także do pogorszenia stanu zdrowia, a nawet śmierci.

    - Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, co roku notuje dziesiątki przypadków udaru psów z powodu przegrzania organizmu, a także śmierci zwierząt na wskutek braku wiedzy lub bezmyślności ich właścicieli - informują pracownicy opolskiego TOZ, którzy stworzyli dla właścicieli czworonogów przepis na upalny dzień z czworonogiem.

    Pamiętajmy, aby:

    1. Pies miał zawsze przy budzie w miejscu nienasłonecznionym miskę ze świeżą wodą.
    2. Buda i kojec nie były trwale wystawione na działanie promieni słonecznych - wybierzmy miejsce stale zacienione dla przebywania psa.
    3. Wybierać w miarę możliwości miejsca do spaceru tam gdzie pies ma możliwość kąpieli i ochłodzenia się, zabierzmy ze sobą mokry ręcznik lub spryskiwacz z wodą.
    4. Zabierać ze sobą świeżą zimną wodę, aby pies mógł zaspokoić pragnienie podczas spaceru, w gorące dni wybierajmy czas przechadzki z czworonogiem rano i wieczorem.
    5. Zabierając psa do samochodu podczas upałów nigdy nie zostawiać go samego wewnątrz pojazdu! Używajmy osłon od słońca. W trakcie podróży zatrzymujmy się co 2-3 godziny, aby psa wyprowadzić na spacer.
    6. W przypadku zauważenia psa lub innego zwierzęcia zamkniętego w samochodzie, bezzwłocznie zawiadamiajmy policję nr alarmowy to: 997 lub Straż Miejską nr alarmowy to: 986. Wybicie szyby w aucie w celu ratowania umierającego zwierzęcia jest uznane za stan wyższej konieczności.
    7. Wystawić miseczki z wodą w miejscu nienasłonecznionym dla kotów wolno bytujących i ptaków - one też potrzebują wody


    Udar u psa charakteryzuje się silnym ziajaniem i ślinieniem. Jeśli zauważymy te objawy oczyśćmy psu pysk ze śliny aby ułatwić oddychanie i zmoczmy mu głowę zimną wodą. Owińmy tułów psa wilgotnym ręcznikiem i polewajmy go wodą, dajmy mu pić.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-08-26 08:30:14 [165.225.72.*] id:1580405  
    dontomasso: Napisał postów [4449], status [VIP] Reputacja
    dla tego wychodze w upalne dni juz o 5 rano na spacer a nie w polodnie jak sie wyspie

    Nick:
    Treść: