- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 9434
- Dodano: 2019-08-23 / 18:09
- Komentarzy: 28
Budowa ścieżki rowerowej Opole-Turawa pochłonie miliony złotych i setki drzew
Podzielone są zdania mieszkańców gminy Turawa odnośnie ilości drzew, które przeszkadzają w realizacji inwestycji. Trwają prace nad projektem 14-kilometrowej ścieżki pieszo-rowerowej, która połączy Opole i Jezioro w Turawie.
Niektórzy mieszkańcy zaznaczają, że inwestycja jest zbędna, ponieważ istnieją alternatywne ścieżki, które pozwalają cyklistom dojechać z Opola do Turawy. - Kolejna zabytkowa aleja Opolszczyzny pod topór. Drzewa już oznakowane, miejsce Kotórz Mały. Ma tu powstać ścieżka rowerowa mająca służyć m.in. mieszkańcom Opola. Koszt inwestycji to około 20 mln. zł. Tymczasem stara droga rowerowa wybudowana po oddaniu do użytku jezior turawskich właśnie dla Opolan jest właściwie bezkolizyjna, bezspalinowa, pełna olejków eterycznych - obwarowana niczym prywatne ranczo przez Lasy Państwowe. Wystarczy tylko utwardzić. Korzystają z niej corocznie tysiące cyklistów - zaznacza na platformie Facebook jeden z mieszkańców.
Nie da się ukryć, że pod topór zostało przeznaczonych dziesiątki drzew, które kilkadziesiąt lat służyły zielenią. Zdania mieszkańców są jednak podzielone. Osoby, które opowiadają się za utworzeniem ścieżki rowerowej za argumenty niejednokrotnie podają bezpieczeństwo. Jak twierdzą, jazda rowerem przez wieś jest niebezpieczna, a ruch w tym miejscu nie jest w żaden sposób ograniczany.
Najwięcej drzew rośnie na odcinku Zawada - Turawa. Jak zaznacza obecny wójt gminy Turawa, nie ma możliwości znacznej zmiany tego projektu, ale jest nadzieja, że nie wszystkie drzewa zostaną wycięte. Nie sposób też prowadzić działań na terenie Lasów Państwowych, a na poprowadzenie ścieżki została udzielona dotacja unijna. Zaznacza przy tym, że mieszkańcy gminy od lat zabiegają o bezpieczeństwo na wsi nie tylko rowerzystów, ale i pieszych.
- Sama inwestycja jest jednak potrzebna, bowiem znacznie poprawi bezpieczeństwo mieszkańców i turystów poruszających się pieszo i na rowerach na tym odcinku - argumentuje Dominik Pikos. Warto dodać, że pierwsze plany inwestycji pojawiły się już w roku 2016. Projekt uzyskał wsparcie z Aglomeracji Opolskiej a w jego ramach mają zostać zamontowane stojaki, a także ma powstać chodnik w Kotorzu Małym oraz kładka na Małej Panwi w Turawie.
Realizacja zadania ma rozpocząć się w przyszłym roku.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
iks: Napisał postów [365], status [pismak]
Są plusy i minusy. Zdanie obywateli dla rządzących się nie liczy.