• Wyświetleń: 1558
    • Dodano: 2019-09-05 / 20:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Polski rynek e-commerce jest wart ponad 50 mld zł i rośnie

    Polska branża e-commerce ma się doskonale i co roku notuje ogromny wzrost. Wszystko dlatego, że Polacy postrzegają zakupy online jako nieskomplikowane, wygodne i dające duże możliwości wyboru. To powoduje, że powstaje coraz więcej sklepów online.


    Eksperci szacują, że wartość polskiego rynku e-commerce może na koniec 2019 roku przekroczyć 50 mld zł (źródło: https://www.gemius.pl/wszystkie-artykuly-aktualnosci/raport-e-commerce.html). Sklepy internetowe stały się dla Polaków synonimem wygodnych zakupów bez względu na miejsce zamieszkania. Nic dziwnego - zakupy online to skuteczny sposób na eliminację wielu barier, jakie napotykają polscy konsumenci (np. duże oddalenie placówek handlowych od terenów wiejskich), a dla przedsiębiorców jest to coraz bardziej dochodowy kanał dostępu do klientów. W 2018 roku powstało aż 6863 nowych sklepów internetowych, a pod koniec grudnia ubiegłego roku działało ich w Polsce łącznie 31 000 (źródło: https://www.bisnode.pl/wiedza/newsy-artykuly/wzrost-liczby-sklepow-internetowych-w-polsce/).

    Zakupy online coraz popularniejsze w Polsce

    Już 83,4% Polaków korzysta regularnie z Internetu, a 62% robi zakupy w polskich sklepach internetowych (w 2018 roku odsetek ten wynosił 56%). 26% internautów korzysta również z oferty zagranicznych e-sklepów. Co ciekawe, zakupy online robią nie tylko ludzie młodzi, ale również seniorzy; mieszkańcy największych miast oraz wsi. Rosnąca popularność e-sklepów wynika przede wszystkim z dostępności przez całą dobę, braku konieczności udania się do sklepu oraz z nieograniczonego czasu wyboru. Ważna dla kupujących jest także możliwość dostawy towaru kurierem bezpośrednio do domu lub do pracy. 69% polskich internautów kupuje online głównie odzież, dodatki i akcesoria, 55% - obuwie, 54% - książki, płyty i filmy, a 52% - kosmetyki i perfumy. Co ciekawe, dokładne informacje o niektórych produktach są zbierane przez konsumentów w tradycyjnych sklepach, ale zakupy odbywają się już online (dotyczy to np. butów, sprzętu RTV i AGD, kosmetyków i perfum.

    Wygodna forma płatności przyciąga klientów

    Coraz większa liczba sklepów internetowych oznacza dla przedsiębiorców rosnącą konkurencję. W tej sytuacji kluczowe jest skuteczne przyciągnięcie klienta do biznesu online. Okazuje się, że jednym ze sposobów może być udostępnienie wygodnej formy płatności. Z raportu Gemius wynika, że do robienia zakupów online najbardziej zachęcają Polaków takie formy płatności jak szybkie przelewy (wskazuje tak 66% internautów), płatność kartą płatniczą przy składaniu zamówienia (40%) oraz płatności mobilne (30%) - ankietowani mogli wybierać kilka sposobów płatności. Do tego należy dodać, że 9% Polaków rezygnuje z zakupów online przez problemy związane z płatnością.

    Aby zatem zwiększyć swoja konkurencyjność na rynku e-commerce, właściciel sklepu internetowego powinien zadbać o możliwość szybkiego i wygodnego płacenia za zakupy. Mało tego - w dobie globalizacji warto otworzyć się na klientów z zagranicy i również im umożliwić łatwą płatność. Nie jest to problemem, ponieważ na rynku działają już dostawcy kompleksowych rozwiązań w obszarze płatności bezgotówkowej (np. Polskie ePłatności). Dzięki temu można błyskawicznie wdrożyć nie tylko szybkie przelewy online czy płatności kartą, ale także zintegrować sklep z PayPal, uruchomić PayPerClick (płatności jednym kliknięciem), wprowadzić takie płatności jak Apple Pay, a nawet uruchomić płatności w kilkudziesięciu walutach bez kosztów przewalutowania.

    Nic nie wskazuje na to, żeby polski rynek e-commerce miał w najbliższym czasie przestać dynamicznie się rozwijać. Wręcz przeciwnie - zapewne będzie przybywało Polaków kupujących online, a to sprawi, że będą powstawały kolejne sklepy internetowe. Własny sklep online może być zatem dobrym pomysłem na dochodowy biznes; oczywiście pod warunkiem, że dostosuje się go do aktualnie panujących trendów w e-commerce.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".