• Wyświetleń: 1981
    • Dodano: 2019-09-12 / 12:01
    • Komentarzy: 1
    • Artykuł sponsorowany

    Smart City - ułatwienia w podróży rodem z Londynu i Ostrawy

    Jednym z największych problemów współczesnych wielkich miast są korki. Sposobem na zaradzenie im jest zachęcenie mieszkańców do komunikacji miejskiej; aby to uczynić, należy uczynić ją możliwie przyjazną dla pasażera. Ułatwiają to nowoczesne rozwiązania w postaci elektronicznego biletu.


    Pod względem korków polskie miasta zajmują niechlubne wysokie miejsca. Według rankingu najbardziej zakorkowanych miast na świecie TomTom Traffic Index z 2018 r. sama tylko Łódź znajdowała się na 15. pozycji. Co jest tego przyczyną? GUS podaje, że w 2018 r. nasz kraj zamieszkiwało 38 411 osób, z czego 61% na terenach wiejskich. Jednak znaczna ich część jest zatrudniona w miastach, co oznacza konieczność dojazdu do pracy. Rosnąca liczba samochodów to więcej szkodliwych spalin, a także zanieczyszczenia powstałe ze startych opon, olejów itp. Aby temu zapobiec, należy zachęcić mieszkańców miast i pobliskich miejscowości do korzystania z komunikacji miejskiej. Jak to zrobić?


    Elektroniczny bilet
    Aby ludzie przesiedli się na komunikację miejską, musi ona spełniać ich oczekiwania. Jednym najważniejszych czynników wpływających na wybór transportu publicznego jest możliwość szybkiego i łatwego zakupu biletu. Tutaj trzeba zwrócić uwagę na fakt, że za najwygodniejszą formę uiszczania opłat uważane są obecnie płatności elektroniczne. Zamiast nosić przy sobie wypchany gotówką portfel, wystarczy zaopatrzyć się w kartę płatniczą. Coraz popularniejsze stają się także płatności przez telefon.

    Idąc z duchem czasu, w wielu europejskich miastach wprowadzono bilety elektroniczne. Najpierw w Londynie popularną w swoim czasie Oyster Card zastąpiono systemem opartym o kartę płatniczą. W ślad za Londynem podążyły inne miasta. Na przykład w Ostrawie we wszystkich autobusach i tramwajach zainstalowane są kasowniki, które umożliwiają zakup biletu elektronicznego. W tym celu wystarczy wybrać na wyświetlaczu odpowiedni bilet i przyłożyć do urządzenia kartę płatniczą. Bilet zostaje zarejestrowany na karcie, którą w razie potrzeby należy okazać kontrolerowi. Tym sposobem zlikwidowano konieczność noszenia przy sobie gotówki, a także konieczność posiadania odliczonej ilości pieniędzy, w razie gdyby automat nie mógł wydać reszty.

    Korzyści dla wszystkich
    "Dla podróżnych idealnym rozwiązaniem jest wspólny bilet na kolej i komunikację miejską - autobusy, tramwaje i metro. Tym biletem jest zbliżeniowa karta płatnicza", wyjaśnia ekspert firmy Polskie ePłatności. Firma ta jako pierwsza w Polsce uzyskała pełną certyfikację na świadczenie usług typu Smart City, czyli poprawiających jakość życia w miastach za sprawą nowoczesnych technologii.

    E-bilety to wielka korzyść także dla przewoźników i włodarzy miast. Wdrożenie systemów opartych o e-płatności pozwala bardziej efektywnie pobierać opłaty za przejazd - znikają bowiem kolejki przed automatami biletowymi. Firma Polskie ePłatności zapewnia, że to nie koniec udogodnień. Technologie transportowe obejmują także systemy dla użytkowników sieci roweru miejskiego i coraz popularniejszych hulajnóg. Wniesienie opłaty jest możliwe za pomocą karty płatniczej, a nawet z poziomu smartfona - wystarczy zainstalować w telefonie odpowiednią aplikację.

    E-bilety to ogromna wygoda dla pasażerów, a także działanie proekologiczne - brak fizycznych biletów to oszczędność papieru. Są też całkowicie bezpieczne - bilet kodowany jest na karcie, której numer zostaje anonimizowany.

    Z takim systemem wiążą się też oszczędności. System biletowy oparty o kartę płatniczą lub smartfon bierze pod uwagę liczbę przejazdów i zlicza je w jedną transakcję pod koniec dnia. Jeśli łączny ich koszt przekroczy cenę biletu dziennego, to obciążenie pasażera będzie równe jedynie cenie takiego właśnie biletu.

    Łatwość obsługi i oszczędności to najważniejsze zalety elektronicznych biletów. W miarę rozwoju tej technologii można się spodziewać rosnącej popularności transportu zbiorowego, zwłaszcza wśród ludzi młodych, świadomych problemów wielkich miast i chcących im zaradzić. To zaś oznacza spadek liczby aut w miastach, mniejsze korki - i czystsze środowisko.




    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-09-13 13:04:51 [188.147.46.*] id:1581527  
    ALFredo: Napisał postów [1644], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    "GUS podaje, że w 2018 r. nasz kraj zamieszkiwało 38 411 osób, z czego 61% na terenach wiejskich." dużo, naprawdę dużo osób :D

    Nick:
    Treść: