- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 8065
- Dodano: 2019-09-30 / 19:12
- Komentarzy: 5
Zgubiłeś się w lesie? Nic nie szkodzi !
Jesienna aura sprzyja wycieczkom do lasu. Bardzo często jednak w pogoni za darami natury potrafimy zabłądzić. Warto wtedy znać zasady, którymi powinniśmy się kierować aby wrócić do miejsca, z którego zaczęliśmy nasz spacer.
Wraz z rozpoczęciem jesieni, a co za tym idzie - w pełni rozkręcającym się sezonie na grzybobranie przypominamy o wskazówkach, którymi warto kierować się kiedy zorientujemy się, że zgubiliśmy się w lesie.
Bardzo ważne jest, by bliscy, którzy pozostali w domowym zaciszu wiedzieli o naszej wyprawie. Jeżeli nie wiemy, którędy będziemy spacerować warto podać chociaż przybliżoną lokalizację naszej podróży oraz przybliżoną godzinę powrotu. Warto wybierając się na wyprawę do lasu zabrać ze sobą telefon komórkowy, który oprócz dokumentowania pięknych leśnych okazów może przydać nam się, gdy poczujemy się źle, lub zabłądzimy.
Kiedy nadszedł ten moment, że zaczynamy błądzić w lesie i już wiemy, że nie pamiętamy drogi powrotnej przydadzą się leśne oznaczenia jednak tylko pod warunkiem, że posiadamy też ze sobą telefon komórkowy. Z pewnością nie raz zwracaliśmy uwagę na betonowe słupki w środku lasu z numerem. To właśnie one pozwolą na zlokalizowanie miejsca, w którym się aktualnie znajdujemy.
Warto wiedzieć, że takie oznaczenia nie są przypadkowe. Las podzielony jest z reguły na prostokątne "działki" a każdej z nich nadano osobny numer. Prędzej czy później dotrzemy do leśnego skrzyżowania i to właśnie tam powinniśmy szukać oznaczenia na betonowym lub granitowym słupie. Widnieją na nim 4 numery, które będą kluczowe dla służb w ustaleniu naszej lokalizacji w lesie.
- Na każdej ze ścianek słupka namalowano numer, który jest przypisany do oddziału na który ,,patrzy''. Stałą zasadą numerowania poszczególnych oddziałów leśnych jest narastanie numerów od północnego wschodu, w kierunku zachodnim. Z drugiej strony w sąsiadujących ze sobą oddziałach numery rosną z północy na południe. Można zatem przyjąć, że krawędź pomiędzy dwoma ściankami z niższymi numerami wskaże ci kierunek północny - wskazują leśnicy.
Zagubiony w lesie możesz również poszukać miejsca gdzie składowane jest drewno. Z zasady takie miejsce również powinny posiadać oznaczenia z lokalizacją. Warto przy takim składowisku poszukać czerwonej, plastikowej tabliczki.
- Pamiętajmy, że również w lesie bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nas samych. Nie możemy tracić rozsądku i czujności, pilnujmy swoich pociech i sprawdzajmy czy wiemy którędy się kierować do wyjścia z lasu. Pamiętajmy też o tym aby dbać o środowisko i nie pozostawiać po sobie śmieci. Opakowania po napojach czy kanapkach zabierzmy ze sobą, a po powrocie do domu wyrzućmy do kosza. Od razu też sprawdźmy, czy nie przynieśliśmy na sobie kleszcza, które są groźne dla naszego zdrowia. Zatem aby spacery po lesie były miłe nie traćmy głowy, a wtedy powroty z grzybobrania będą szczęśliwe - apelują opolscy policjanci.
Numer alarmowy, pod który powinniśmy kontaktować się w razie potrzeby to niezmiennie 112. Operatorzy przekierują zgłoszenie do odpowiednich służb.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
24mikol: Napisał postów [1421], status [zrobił/a karierę]
Ale samozachwytem pojechało! A może komuś się to zdarzy zbłądzić nie rano tylko bardzo późnym popołudniem, a może piękna pogoda zmieni się w burzę i wtedy dodatkowe 3-4 km to już nie bajka.