- Autor: Arleta_K
- Wyświetleń: 3316
- Dodano: 2019-09-29 / 18:41
- Komentarzy: 25
Poradnik wyborczy 2019. Zobacz jak głosować
13 października zostaną przeprowadzone wybory do Sejmu i Senatu. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. Sprawdziliśmy jak głosować w szpitalu, areszcie czy innym mieście. Poniżej przedstawiamy instrukcję wyborczą opracowaną na podstawie informacji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą.
Każda komisja wyborcza będzie dysponowała spisem wyborców, na którym trzeba będzie złożyć swój podpis. Każdy, kto tej formalności dokona otrzyma dwie karty do głosowania - jedną z listą kandydatów do Senatu, drugą z listą kandydatów do Sejmu.
W wyborach do Sejmu głosować możemy tylko na jedną listę kandydatów. Aby głos był ważny należy z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów tej listy postawić znak "x". W województwie opolskim (okręg wyborczy nr 21) kandyduje 138 osób, ale do Sejmu dostanie się tylko 12 posłów.
Inaczej sytuacja wygląda z wyborami do Senatu. Tutaj Opolszczyzna może mieć trzech senatorów. Pierwszego wybiorą mieszkańcy okręgu wyborczego nr 51, obejmującego powiaty brzeski, kluczborski, namysłowski, nyski i prudnicki. Powiat opolski i miasto Opole obejmuje okręg wyborczy nr 52. Trzecim okręgiem jest okręg nr 53, obejmujący powiaty głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, oleski, strzelecki.
Za nieważne głosy komisja wyborcza uzna te, które będą będą miały znak "x" w kratkach obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście, nieoddanie głosu na którąkolwiek z list, czyli niepostawienie znaku "x" w żadnej kratce, postawienie znaku innego niż co najmniej dwie przecinające się linie w obrębie kratki. Jeżeli któryś z wyborców przez pomyłkę odda głos na innego kandydata, nie będzie miał możliwości zmiany decyzji.
Prawo do głosowania ma każdy polski obywatel, który najpóźniej w dniu głosowania ukończy 18 lat. W wyborach mogą wziąć udział także osoby mieszkające za granicami kraju, przebywające w zakładach karnych, aresztach śledczych, szpitalach, sanatoriach czy domach pomocy społecznej. Wtedy dana placówka wpisuje osobę do spisu wyborców utworzonego w danej placówce.
W przypadku osób przebywających za granicą lub poza miejscem zamieszkania potrzebne będzie zaświadczenie o prawie do głosowania. Dokument wydawany jest przez urząd gminy lub konsulat na wniosek wyborcy. Może go złożyć najpóźniej w drugim dniu przed wyborami w formie pisemnej, elektronicznej bądź telefaksem w urzędzie gminy, w którym będzie się ujętym w spisie wyborców.
Każda karta do głosowania musi być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej.
Źródło: Opracowano na podstawie www.pkw.gov.pl
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
dzony: Napisał postów [6587], status [VIP]
na kolejnych idiotów politycznych się nie głosuje !!!