- Autor: Arleta_K
- Wyświetleń: 3504
- Dodano: 2019-10-05 / 09:00
- Komentarzy: 1
Cichy zabójca wraca w okresie jesienno-zimowym
Rozpoczynający się sezon grzewczy oznacza równocześnie wzrost ryzyka powstania pożarów, a co za tym idzie większe prawdopodobieństwo zatruć tlenkiem węgla. W tym roku strażacy uczestniczyli już w niebezpiecznych sytuacjach w regionie związanych z czadem.
- Od września odnotowaliśmy 5 interwencji związanych z tlenkiem węgla. Podczas tych interwencji były dwie osoby poszkodowane - informuje mł. bryg mgr Dariusz Gieroń z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu.
W związku ze wzrostem ryzyka w całym kraju ruszyła kampania "Czujka na straży twojego bezpieczeństwa". Strażacy ostrzegają, że czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny, pozbawiony smaku. Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych. Ich wadliwe działanie może wynikać z nieszczelności, braku konserwacji, w tym czyszczenia, wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Jak uniknąć zagrożenia?
Przed niebezpieczeństwem uchronić nas może systematyczne sprawdzanie szczelności przewodów kominowych. Oprócz tego, każdy może zainstalować w domu czujnik czadu, dymu lub gazu.
- Koszt instalacji tego urządzenia jest niewspółmierny do tego co zyskujemy, czyli bezpieczeństwo i ochrona życia. Za urządzenie zapłacimy nieco ponad sto złotych (120-160 zł), te nieco bardziej złożone to koszt rzędu kilkuset złotych. Nowoczesne urządzenia alarmowe zaprojektowano do ciągłego monitoringu stężenia tlenku węgla. Wyposażone są w podświetlany wyświetlacz LCD - informują przedstawiciele hurtowni el12.
Gdzie zamontować czujnik?
Czujniki powinny być montowane zgodnie z zaleceniami producenta określonymi w instrukcji obsługi. Najczęściej umieszcza się je na wysokości wzroku, min. 1,5 m od podłogi oraz ok. 2 m od urządzeń mogących być źródłem tlenku węgla. Są to przykładowo: kocioł na paliwo ciekłe lub gazowe (olej opałowy, mazut, gaz ziemny itp.), kocioł na paliwo stałe (drewno, węgiel, koks, torf itp.), gazowy podgrzewacz wody (np. piecyk łazienkowy), kominek, przenośny piecyk gazowy, piec kaflowy, kuchenka gazowa itp.
Wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego urządzenia udzielą pracownicy hurtowni el12, która znajduje się na ul. Św. Anny 5.
Więcej porad i informacji o kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa" znajduje się na stronie www.psp.opole.pl
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Al Bundy: Napisała postów [584], status [starszy pismak]
Czat to zabujca... Uwazajcie i kupcie czojniki czadu...