- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1081
- Dodano: 2019-10-03 / 11:28
- Komentarzy: 0
Opolscy fizjoterapeuci włączają się do protestu. O wsparcie proszą opolską Lewicę
Od ponad tygodnia diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci i technicy prowadzą kontynuację strajku, który został zawieszony w maju tego roku. Powodem jest niewywiązanie się - jak twierdzą specjaliści - resortu ze złożonych im obietnic.
Opolscy fizjoterapeuci poprosili o wsparcie, a na przeciw ich oczekiwaniom wyszła jedynie - jak podkreślają - Marcelina Zawisza. Głos w sprawie protestu zabrał Michał Kalinowski, przedstawiciel fizjoterapeutów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu i przypomniał swoje postulaty oraz przedstawił plan naprawy obecnej sytuacji.
Fizjoterapeuci w całej Polsce apelują do rządu o zwiększenie liczby lekarzy i nakładów na ochronę zdrowia. W imieniu opolskiego personelu fizjoterapeutów z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu głos zabrał Michał Kalinowski.
- Chcę podziękować Marcelinie Zawiszy, która jako jedyna zainteresowała się naszym protestem. To dla nas bardzo ważne, bo zarobki pracowników laboratoriów i fizjoterapeutów od lat oscylują wokół najniższej krajowej i wynoszą między 1650 do 2400 złotych na rękę. Warto dodać, że koszt dokształcania to wartość jednej miesięcznej pensji, większe i szersze moduły to już koszt rzędu nawet ponad 20 tysięcy złotych - mówi Michał Kalinowski.
Fizjoterapeuci podkreślają, że niejednokrotnie przepraszają swoich pacjentów za wadliwy system. - W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym liczyliśmy na zwiększenie kontraktu ze strony NFZ, tymczasem dochodzi do jego zmniejszenia. Z góry przepraszamy za długie kolejki, ale to naprawdę nie jest nasza wina. Tutaj potrzebne jest ponadpartyjne porozumienie na rzecz zdrowia, przede wszystkim jeśli chcemy mówić o ochronie zdrowia to trzeba podnieść procent PKB, który przekazujemy na zdrowie - słyszymy.
Protestujący postulują także o podniesienie pensji dla pracowników ochrony zdrowia, realnej wyceny procedur i kształcenie lekarzy. Marcelina Zawisza wstawia się za fizjoterapeutami przypominając jednocześnie postulaty lewicy, z którymi idzie do Sejmu.
- Wielokrotnie byłam zmuszona korzystać z pomocy fizjoterapeuty i wiem jaka to ciężka praca. Zawodowi należy się ogromny szacunek. Ja i Lewica całkowicie solidaryzujemy się z postulatami, które dziś podnoszą mówi Zawisza.
Członkowie Lewicy przypomnieli o pakcie dla zdrowia. Czyli podniesienie PKB na ochronę zdrowia do 7,2 proc., leki na receptę po 5 złotych, skrócenie kolejek do specjalistów, czy też likwidację klauzuli sumienia. - Usługi
medyczne muszą być szeroko dostępne i nie mogą zależeć od czyjegoś widzimisię czy czyichś
poglądów. Dlatego zniesiemy klauzulę sumienia - podsumował Jerzy Przystajko, opolski farmaceuta i kandydat Lewicy z ostatniego miejsca.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.