Dlatego też, ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na wyjazd za granicę (najczęściej do Niemiec) i podjęcie się tego zajęcia. Jakie kwalifikacje powinna posiadać osoba chętna na stanowisko opiekuna osoby starszej? Na to pytanie odpowiemy w tym artykule.
Znajomość języka niemieckiego
Znajomość języka jest w tej pracy niezwykle ważna, dlatego kandydat na opiekuna nie powinien tej kwestii bagatelizować. Praca opiekuna polega w dużej mierze na porozumiewaniu się i zapewnieniu towarzystwa podpieczonemu. Wiele rodzin z Niemiec wyraźnie zastrzega sobie, żeby opiekunowie dobrze porozumiewali się w ich rodzimym języku. Dlatego też, agencje pośredniczące sprawdzają kompetencje językowe kandydatów, zazwyczaj w formie rozmowy telefonicznej lub na spotkaniu w biurze. Jeśli myślimy o wyjeździe do pracy za granicę, powinniśmy zadbać o naszą znajomość niemieckiego.
Cierpliwość i asertywność
Ważne w pracy opiekuna jest to, żeby zdawać sobie sprawę z jej istoty. A skupia się ona wokół potrzeb drugiego człowieka, człowieka starszego i często schorowanego, który miewa gorsze dni, nieprzyjemne objawy chorób i wahania nastroju. Nie możemy oczekiwać, że nasza pomoc będzie zawsze przyjmowana z szerokim uśmiechem na twarzy. Bywają w tej pracy momenty kryzysowe i ciężkie. Może się zdarzyć, że senior nie będzie chciał przyjąć naszej pomocy bądź zapomni, kim jesteśmy. Może nie chcieć przyjąć leków i mieć napady złości. Wtedy po stronie opiekuna leży, by rozwiązać sytuację w sposób asertywny, ale także z empatią podejść do jego problemów i położenia.
Wytrwałość i powołanie
Tak jak do pracy z dziećmi niektórzy mają naturalny dar, tak i w tym wypadku warto czuć powołanie do tej pracy. Nie jest ona bowiem prosta - opiekun zajmuje się seniorem przez całą dobę, pomaga mu w codziennych czynnościach, w których senior nie może uczestniczyć samodzielnie. Asysta w toalecie, karmienie i przebieranie - to wszystko może wchodzić w zakres obowiązków opiekuna.
Poza tym, pracuje on kilka miesięcy za granicą, z dala od swojego domu, bliskich i przyjaciół. Kontakt z rodziną utrzymuje za pośrednictwem telefonu i internetu. To wszystko negatywnie może wpływać na samopoczucie opiekuna, który jednak nie może tego okazać podczas pełnienia swoich obowiązków.
Doświadczenie
Ważne jest w tej pracy także doświadczenie. Gwarantuje to opiekunowi i rodzinie, która korzysta z jego usług, komfort i wiedzę na temat tego, czego można się spodziewać. Opiekun wie, na co się przygotować, zaś rodzina może być spokojna, że zostawia swoją bliską osobę pod opieką kogoś kompetentnego. Agencje pośredniczące, takie jak Private Care, wymagają doświadczenia w opiece nad seniorem, chociażby w formie doświadczenia nabytego w najbliższym otoczeniu (na przykład w zajmowaniu się
członkiem rodziny). Praca opiekuna nie jest prosta, jednak przynosić może wiele satysfakcji.