- Autor: Arleta_K
- Wyświetleń: 4067
- Dodano: 2019-10-07 / 18:36
- Komentarzy: 5
Na Opolszczyźnie wzrosły pensje i zwiększyło się zatrudnienie
(Fot. www.opole.stat.gov.pl )
(Fot. www.opole.stat.gov.pl )
(Fot. www.opole.stat.gov.pl )
W porównaniu z ubiegłym rokiem mieszkańcy naszego regionu zarabiają więcej. Z opublikowanych przez Urząd Statystyczny w Opolu danych wynika, że w lipcu tego roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 4708,90 zł. Na Opolszczyźnie zwiększyło się też przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw.
Z najnowszego komunikatu o sytuacji społeczno-gospodarczej naszego województwa wynika, że wynagrodzenie wzrosło o 7,4% w porównaniu do lipca ubiegłego roku. W całym kraju przeciętna miesięczna wypłata brutto w omawianym okresie wynosiła 5182,43 zł, co dało przyrost o 7,4% w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku. Jak się okazuje więcej w regionie zarabiali zatrudnieni m.in. w sekcjach: wytwarzania i zaopatrywania w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 37,6%), górnictwie i wydobywaniu (o 29,5%) oraz informacji i komunikacja (o 11,0%). Niższe wynagrodzenie brutto od przeciętnego w województwie wystąpiło m. in. w zakwaterowaniu i gastronomii (o 38,4%), administrowaniu i działalności wspierającej (o 25,4%) oraz transporcie i gospodarce magazynowej (o 10,8%).
W raporcie opublikowanym przez opolski Urząd Statystyczny widnieje również informacja, że w lipcu 2019 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wynosiło 107,8 tys. osób, tj. o 4,7% więcej niż przed rokiem. W kraju przeciętne zatrudnienie sięgało 6397,2 tys. osób i było o 2,7% wyższe niż w lipcu poprzedniego roku.
Stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec lipca 2019 r., zarówno w województwie jak i w kraju, była niższa niż przed rokiem i wyniosła odpowiednio: 5,6% wobec 6,2% oraz 5,2% wobec 5,8%. Województwo opolskie pod względem wysokości stopy bezrobocia uplasowało się na 8 miejscu w kraju (najwyższą pozycję zajmowało województwo wielkopolskie ze stopą bezrobocia równą 2,8%).
Do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia należą: prudnicki (8,6% wobec 8,3% w lipcu ub. roku), głubczycki (8,5% wobec 9,7%) oraz brzeski (7,8% wobec 8,8%), a o najniższej - m. Opole (2,9% wobec 3,6%).
W skali roku stopa bezrobocia zmniejszyła się w 8 powiatach. Największy spadek odnotowano w powiecie opolskim i głubczyckim (po 1,2 p. proc.) oraz kędzierzyńsko-kozielskim (o 1,1 p. proc.). Wzrost natomiast wystąpił w powiecie prudnickim (o 0,3 p. proc.), namysłowskim i strzeleckim (po 0,2 p. proc.) oraz kluczborskim (o 0,1 p. proc.).
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
spinel: Napisała postów [50], status [rozkręca się]
W opolskim? Przeciętna pensja? Gdzie? Chyba w urzędzie marszałkowskim!!