- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1789
- Dodano: 2019-10-08 / 16:05
- Komentarzy: 0
Uniwersytecki Szpital Kliniczny rozpoczął współpracę z siecią badawczą Łukasiewicz
W Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii ma się rozwijać nauka służąca polskiej gospodarce i społeczeństwu. Podpisano list intencyjny pomiędzy Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu i Siecią Badawczą Łukasiewicz PORT Polskim Ośrodkiem Rozwoju Technologii we Wrocławiu.
Do sieci włączono 38 instytutów badawczych, z których większość podlega Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. - W PORT ma się rozwijać i powstawać taka nauka, która bezpośrednio będzie służyła polskiej gospodarce i polskiemu społeczeństwu. Dlatego dzisiaj współpracujemy z największymi polskimi firmami i rozpoczynamy współpracę z największymi firmami międzynarodowymi" - mówił na czwartkowej konferencji prasowej we Wrocławiu dyrektor Andrzej Dybczyński
- Dochodzimy do momentu kiedy coraz poważniej zaczynamy rozmawiać o nauce. To porozumienie pozwoli na realizowanie badań naukowych i pozwoli wpłynąć na większy rozwój szpitala - mówi dyrektor USK Dariusz Madera.
-2 i 3 lata temu kiedy udało się nam wywalczyć kierunek lekarski, mimo że wówczas świętowalismy był to początek drogi. Dzisiaj znajdujemy się w szpitalu, którego podstawowe funkcje dotyczą ratowania życia i zdrowia obywateli. Chcemy by stał się wkrótce kliniką. Dziękuję dyrektorom, że konsekwentnie idą w tym kierunku. Obiecałem że będę wspierał proces rozwoju medycyny i tworzenia się ośrodka klinicznego w tym miejscu. Sieć badawcza Łukasiewicz to trzecia największą sieć instytutów badawczych w Europie. Wspólnie z USK będą tworzyć zupełnie nową jakość tego szpitala. To ważne wydarzenie dla medycyny w Opolu ale też dla miasta. Jako przewodniczący rady sieci badawczej będę motywował prezesów by jak najlepiej ta współpraca wyglądała - mówi minister Marcin Ociepa.
Zaznaczył przy tym że USK daje przykład nie tylko nie zamykając SORu ale też remontuje go, a przy okazji dąży do budowy dużego ośrodka badawczego rangi europejskiej.
- Ogromnie się cieszę, że mówimy o problemach zdrowia i o roli USK jaką ma pełnić w przyszłości. USK to szpital, który rozpoczął przed dwoma laty marsz w kierunku przekształcenia go w ośrodek dydaktyczny kształcący lekarzy i ośrodek badawczy. To dzisiejsze porozumienie jest dobrym znakiem na przyszłość tego szpitala - dodaje Marek Masnyk, rektor UO.
- Jako reprezentant sieci Łukasiewicz zrzeszający prawie 40 instytutów badawczy dziękuję że dziś można nawiązać współpracę z USK, bo to współpraca w której obie strony odnoszą korzyści. Dziękuję Marcinowi Ociepie, że dostrzegł potrzeby tej współpracy - mówi Andrzej Rybczyński, dyrektor PORT.
Władze szpitala podkreślają, że kształcenie lekarzy to istotny element rozwoju. Współczesny lekarz musi byc wrażliwy na to, co się dzieje. Musi umieć brać udział w badaniach naukowych. Podpisanie umowy z doświadczonym ośrodkiem jest początkiem tworzenia w USK współczesnej medycyny i zarazem kolejnym milowym krokiem w rozwoju kierunku medycznego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.