- Autor: Arleta_K
- Wyświetleń: 2403
- Dodano: 2019-10-08 / 13:49
- Komentarzy: 2
Jakość powietrza wciąż jest zła. Opolski Alarm Smogowy ostrzega!
(Fot. Opolski Alarm Smogowy)
Wczoraj po raz kolejny opolskie czujniki mierzące jakość powietrza wskazywały, że wyjście z domu może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Szczególnie narażone były osoby chore, starsze, kobiety w ciąży i dzieci. Opolski Alarm Smogowy radzi, aby w takich sytuacjach unikać przebywania na wolnym powietrzu.
Wyjątkowo trudną sytuację zaobserwowano w Groszowicach. - Są niekwestionowanym liderem w osiągnięciu maksymalnego stężenia godzinowego jeżeli chodzi o zawartość pyłów PM10 (191 µg/m3 ). Przez 4h w godzinach wieczorowo-nocnych jakość powietrza ze względu na stężenia pyłów PM 2,5 była zła. Groszowice należą do tzw. hotspotów z dużą ilością źródeł niskiej emisji. Według wskazań miejskiego monitoringu wczoraj w Groszowicach doszło do przekroczenia poziomu dopuszczalnego średniodobowego dla PM10 (50 µg/m3), a stężenie to wyniosło dla Groszowic 59 µg/m3. Również w wielu innych miejscach w dniu wczorajszym stężenia średniogodzinne przekraczały poziom 100 µg/m3 dla PM10 - informuje Janusz Piotrowski z Opolskiego Alarmu Smogowego.
Problem smogu w Opolu wraca regularnie. W mieście funkcjonuje 25 czujników, dzięki którym mieszkańcy logując się do odpowiedniego systemu mogą pozyskać informacje o stanie jakości powietrza i podjąć decyzję o swojej aktywności poza domem. - Żeby system był bardziej miarodajny widzimy potrzebę jego rozbudowy. Od stycznia w mieście będzie rozlokowanych 40 czujników - zaznacza Katarzyna Oborska - Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Opolu.
Walcząc o czyste powietrze miasto prowadzi szereg innych działań, w tym wprowadzenie programu dofinansowania wymiany pieców (dotacja do 7 tys. złotych), otwarcie systemu rowerów miejskich, stworzenie parku 800-lecia, plany nasadzenia drzew wzdłuż dróg.
To jednak kropla w morzu potrzeb. Ważne jest, aby sami mieszkańcy mieli świadomość swojego wpływu na sytuację związaną z zanieczyszczonym powietrzem i jego poprawą. - Mogą stosować oczyszczacze powietrza, nosić maski antysmogowe, nie wietrzyć domostw w przypadku tak wysokich stężeń, dbać o stan instalacji do spalania paliw, dokonywać okresowych przeglądów i czyszczenia przewodów spalinowych i wentylacyjnych, zgłaszać SM podejrzenie spalania odpadów lub paliw złej jakości, wymieniać stare nieekologiczne źródła ciepła na zero lub nisko emisyjne. Mogą ostrzegać się wzajemnie przed złą jakością powietrza, zwłaszcza takie ostrzeżenia kierować w stosunku do osób z grup podwyższonego ryzyka seniorów, chorych, dzieci, kobiet w ciąży, astmatyków, alergików - dodaje Piotrowski.
Na terenie całego województwa opolskiego do tej pory odnotowano dwukrotne przekroczenie normy dobowej dla PM10. Przepisy dopuszczają, że taka norma może być przekroczona w skali roku 35 razy. Na tą chwilę poziom informowania mieszkańców o zagrożeniu wynosi 200 µg/m3, a dla wprowadzenia stanu alarmowego potrzebne jest przekroczenie 300 µg/m3. Należy zaznaczyć, że w trakcie procedowania jest wprowadzenie rozporządzenia obniżającego dane wartości dwukrotnie. Po zmianach poziom informowania dla PM10 będzie wynosił 100 µg/m3 oraz 150 µg/m3 dla wprowadzenia stanu alarmowego. - Progi będą bardzo mocno obniżone. W momencie, kiedy stwierdzimy przekroczenie normy dobowej będziemy wystawiać odpowiednie komunikaty - informuje Barbara Barańska, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Opolu Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
KubaXY: Napisał postów [3344], status [Szycha]
Karac tych smierdzieli od trucia powietrza po 5000 tys. minimum i zaraz czystrze powietrze bedzie. Przeciez identyfikacja tych cebulakow jest prosta. Z daleka widac, z ktorego komina wydobywa sie czarny lub 'podejrzanie zabarwiony' dym. Zajechac i od razu szykowac kwitek. Szybko sie naucza