- Autor: Arleta_K
- Wyświetleń: 10788
- Dodano: 2019-10-20 / 07:48
- Komentarzy: 4
Ratownik medyczny szuka przypadkowych bohaterów, którzy uratowali przechodnia
Do naszej redakcji zgłosił się czytelnik, który chce za pomocą mediów podziękować przypadkowym osobom, które uratowały życie człowieka, znalezionego na ulicy. Zdarzenie miało miejsce 16 października około godziny 10.40 przy ulicy Niedziałkowskiego w Opolu.
- Prowadziłem szkolenie z pierwszej pomocy. Około 10.40 wyszedłem na przerwę przed budynek i zobaczyłem, jak dwóch Panów ułożyło perfekcyjnie pacjenta w pozycji bezpiecznej. Podszedłem bliżej, żeby ustalić, co się dzieje - powiedzieli, że człowiek chyba zasłabł. Niestety, po wstępnej ocenie - kolor powłok skórnych, brak oddechu i brak tętna na tętnicy szyjnej, zdecydowałem o natychmiastowym podjęciu akcji resuscytacyjnej. Jednego z Panów poprosiłem o uciskanie klatki piersiowej pacjenta, drugiej osobie poleciłem zadzwonić po pogotowie, a sam poszedłem do samochodu po walizkę ze sprzętem medycznym. Pacjent był cały czas uciskany. Zdjąłem kurtkę z prawej ręki, odsłoniłem przedramię i stwierdziłem, że żyły są "zapadnięte". Chwilę później, dzięki efektywnym uciśnięciom, uwidoczniła się żyła, dzięki czemu mogłem założyć wenflon. Przepłukałem, okleiłem i nadjechała karetka - czas dojazdu błyskawiczny. Resuscytację przejął zespół karetki. Z informacji, jakie otrzymałem później - pacjent przeżył i dochodzi do siebie w szpitalu. Chciałem serdecznie podziękować Panom, którzy ułożyli człowieka w pozycji bezpieczniej - nie byli obojętni. Serdeczne podziękowania dla Pana, który efektywnie uciskał klatkę piersiową pacjenta - relacjonował Paweł Wójcik, krajowy Koordynator Szkoleń Medycznych z Pierwszej Pomocy i Ratownictwa w jednej z firm medycznych.
Zaznaczmy, że w udzielaniu pierwszej pomocy bardzo ważna jest szybkość reakcji. Często to świadkowie zdarzenia mogą odegrać istotną rolę w uratowaniu życia ludzkiego jeszcze przed przyjazdem służb medycznych. Według Polskiej Rady Resuscytacji po rozpoznaniu zatrzymania krążenia należy podjąć następujące kroki:
- udrożnić drogi oddechowe - należy ułożyć osobę na wznak, odgiąć głowę ku tyłowi i po otwarciu jej ust unieść żuchwę, co zapobiega zamknięciu dróg oddechowych przez język;
- podejrzeć czy w ustach znajduje się ciało obce - jeśli tak, trzeba je usunąć;
- wezwać pomoc - należy znaleźć osobę, która nawiąże kontakt ze służbami ratowniczymi i opisze sytuację;
- zwrócić uwagę na swoje bezpieczeństwo.
Zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej u dorosłych:
Masaż serca prowadzi się z częstością 100-120 ucisków na minutę. Głębokość ucisku powinna wynosić od 5 do 6 cm. Po każdych 30 uciśnięciach wykonuje się dwa oddechy metodą usta-usta lub korzystając z maseczki twarzowej (o ile jest dostępna). Wdech powinien trwać maksymalnie 1 sekundę i prowadzić do unoszenia się klatki piersiowej. Przed kolejnym wdechem klatka piersiowa powinna swobodnie opaść. Przeznaczona na oddechy przerwa w masażu serca nie może trwać dłużej niż 10 sekund.
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u dzieci:
U dzieci można stosować ten sam schemat 30:2, czyli 30 uciśnięć serca na dwa oddechy. W resuscytacji noworodków i niemowląt zaczyna się od 5 oddechów ratowniczych, następnie wykonuje się 15 uciśnięć klatki piersiowej opuszkami dwóch palców, potem przechodzi się do 2 wdechów i 15 uciśnięć.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
GRZEŚ 17: Napisał postów [207], status [starszy wyjadacz]
Brawo dla wszystkich tych panów .