• Autor: Arleta_K
    • Wyświetleń: 9051
    • Dodano: 2019-10-23 / 18:20
    • Komentarzy: 1

    Opolscy chirurdzy w pionierski sposób uratowali życie pacjenta

    (Fot. Dżacheć)

    W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu lekarze przeprowadzili nowatorski zabieg wewnątrznaczyniowego zaopatrzenia tętniaka aorty brzusznej obejmującego tętnice nerkowe. To pierwsza taka ingerencja w ratowanie życia ludzkiego w województwie opolskim. Pacjent, na którym wykonano zabieg powoli dochodzi do siebie.

    Przy stole operacyjnym w piątek 22 października wspólnie stanęli profesor Grzegorz Oszkinis i doktor Jacek Hobot. - Bardzo się obawiałem operacji. Ci lekarze tutaj z Opola to mnie na duchu podtrzymywali - powiedział 70-letni Marian Cięciel, mieszkaniec Chróściny Nyskiej.

    - Udało się zoperować chorego z tętniakiem aorty brzusznej, który miał tętniaka, obejmującego tętnice nerkowe. W normalnym przypadku, jeżeli byśmy nie założyli mu stengraftu i dodatkowo z kominami, z takimi stentami założonymi do tętnic nerkowych, to ten chory musiałby być operowany w sposób otwarty, to znaczy, że trzeba by było mu wszyć sztuczną protezę i zrekonstruować obie tętnice nerkowe, a tutaj w sposób mało inwazyjny, wprowadziliśmy zarówno protezę, jak i stenty, które umiejscowiliśmy w tętnicach nerkowych - zrelacjonował prof. dr hab. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej.

    Dla mieszkańców Opolszczyzny to bardzo dobra wiadomość, gdyż do tej pory chorzy, wymagający podobnego leczenia musieli szukać pomocy w innych ośrodkach chirurgii naczyniowej poza naszym regionem. - Ponieważ staliśmy się szpitalem klinicznym, szpitalem należącym do Uniwersytetu, naszym planem jest to, żebyśmy mogli robić wszystkie zabiegi chirurgii naczyniowej, jakie są dostępne na całym świecie - zdradził Oszkinis.

    Lekarze chcą również, aby opolscy pacjenci nie musieli szukać pomocy na zewnątrz i otrzymywali ją w najbezpieczniejszy dla nich sposób. - Taki zabieg cechuje dużo mniejsza szansa na wystąpienie ciężkich powikłań w okresie pooperacyjnym - podkreślił dr n. med. Jacek Hobot, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej.

    Należy zaznaczyć, że pionierski zabieg to nie tylko wzrost poziomu jakości leczenia na Opolszczyźnie. Oprócz kwestii zdrowotnych, istotnymi są sprawy związane z finansowaniem leczenia pacjentów z podobnymi rozpoznaniami. - Kiedy chorzy wyjeżdżają z województwa, to i tak te pieniądze są wydawane, bo te pieniądze są przekazywane do tego, województwa, gdzie był wykonany zabieg, dlatego to jest taka pozorna tylko oszczędność, ponieważ i tak te pieniądze giną. One nie są wydawane na terenie Opolszczyzny i będziemy się tutaj z Panem doktorem Hobotem starać, aby te pieniądze zostały u nas - reasumuje Oszkinis.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-10-23 18:49:16 [89.67.4.*] id:1583793  
    emsi: Napisał postów [1831], status [Szycha] Reputacja
    Brawo panowie chirurdzy.a pacjentowi zdrówka.

    Nick:
    Treść: