- Autor: Arleta_K
- Wyświetleń: 9096
- Dodano: 2019-10-23 / 18:20
- Komentarzy: 1
Opolscy chirurdzy w pionierski sposób uratowali życie pacjenta
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu lekarze przeprowadzili nowatorski zabieg wewnątrznaczyniowego zaopatrzenia tętniaka aorty brzusznej obejmującego tętnice nerkowe. To pierwsza taka ingerencja w ratowanie życia ludzkiego w województwie opolskim. Pacjent, na którym wykonano zabieg powoli dochodzi do siebie.
Przy stole operacyjnym w piątek 22 października wspólnie stanęli profesor Grzegorz Oszkinis i doktor Jacek Hobot. - Bardzo się obawiałem operacji. Ci lekarze tutaj z Opola to mnie na duchu podtrzymywali - powiedział 70-letni Marian Cięciel, mieszkaniec Chróściny Nyskiej.
- Udało się zoperować chorego z tętniakiem aorty brzusznej, który miał tętniaka, obejmującego tętnice nerkowe. W normalnym przypadku, jeżeli byśmy nie założyli mu stengraftu i dodatkowo z kominami, z takimi stentami założonymi do tętnic nerkowych, to ten chory musiałby być operowany w sposób otwarty, to znaczy, że trzeba by było mu wszyć sztuczną protezę i zrekonstruować obie tętnice nerkowe, a tutaj w sposób mało inwazyjny, wprowadziliśmy zarówno protezę, jak i stenty, które umiejscowiliśmy w tętnicach nerkowych - zrelacjonował prof. dr hab. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej.
Dla mieszkańców Opolszczyzny to bardzo dobra wiadomość, gdyż do tej pory chorzy, wymagający podobnego leczenia musieli szukać pomocy w innych ośrodkach chirurgii naczyniowej poza naszym regionem. - Ponieważ staliśmy się szpitalem klinicznym, szpitalem należącym do Uniwersytetu, naszym planem jest to, żebyśmy mogli robić wszystkie zabiegi chirurgii naczyniowej, jakie są dostępne na całym świecie - zdradził Oszkinis.
Lekarze chcą również, aby opolscy pacjenci nie musieli szukać pomocy na zewnątrz i otrzymywali ją w najbezpieczniejszy dla nich sposób. - Taki zabieg cechuje dużo mniejsza szansa na wystąpienie ciężkich powikłań w okresie pooperacyjnym - podkreślił dr n. med. Jacek Hobot, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej.
Należy zaznaczyć, że pionierski zabieg to nie tylko wzrost poziomu jakości leczenia na Opolszczyźnie. Oprócz kwestii zdrowotnych, istotnymi są sprawy związane z finansowaniem leczenia pacjentów z podobnymi rozpoznaniami. - Kiedy chorzy wyjeżdżają z województwa, to i tak te pieniądze są wydawane, bo te pieniądze są przekazywane do tego, województwa, gdzie był wykonany zabieg, dlatego to jest taka pozorna tylko oszczędność, ponieważ i tak te pieniądze giną. One nie są wydawane na terenie Opolszczyzny i będziemy się tutaj z Panem doktorem Hobotem starać, aby te pieniądze zostały u nas - reasumuje Oszkinis.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
emsi: Napisał postów [1831], status [Szycha]
Brawo panowie chirurdzy.a pacjentowi zdrówka.