- Autor: Dżacheć
- Wyświetleń: 6689
- Dodano: 2019-10-23 / 21:00
- Komentarzy: 5
Uważajmy na zwierzęta przy drodze
Kierowca autobusu nie zdążył w porę zareagować i zderzył się z kilkuset kilogramowym jeleniem. Na szczęście ani kierowca, ani nikt z pasażerów nie ucierpiał. Zwierzę jednak nie miało żadnych szans. Policja apeluje do kierowców o ostrożność, szczególnie w okolicach lasów, gdzie na drogę często wychodzą zwierzęta. Bezpośrednie zderzenie, niekontrolowany manewr czy gwałtowne hamowanie to sytuacje wyjątkowo niebezpieczne.
W ostatnich dniach pogoda sprzyja kierowcom, ale nie dajmy uśpić swojej czujności. Pamiętajmy, że w każdej chwili na drodze, może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, ale również dzikie zwierzęta. 21 października, na obrzeżach Opola, kierujący autobusem uderzył w jelenia. Zwierzę niestety nie miało szans przeżycia. Na szczęście nikt z pasażerów nie ucierpiał.
Jeżeli na drodze zauważymy zwierzę, musimy uważnie obserwować drogę i jej otoczenie. Jeśli zwierzę nas dostrzeże, powinno zejść nam z drogi. Należy mieć świadomość, że światła mogą też przykuć uwagę zwierzęcia i unieruchomić je prosto przed naszym nadjeżdżającym samochodem. Zmniejszenie prędkości i uważne ominięcie zwierzęcia jest najlepszym rozwiązaniem.
Pamiętajmy również, aby w awaryjnych sytuacjach zawsze stawiać swoje bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Nie wychodźmy zatem z pojazdu i nie płoszmy zwierzęcia, bo możemy w ten sposób wzbudzić w nim agresję. Podróżując drogami leśnymi, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania. Administratorzy dróg ustawiają znaki ostrzegające o zwierzynie w miejscach, gdzie występuje jej dużo. Pamiętajmy jednak, że zwierzęta same wybierają drogi, którymi się poruszają. Wiele osób przemieszcza się nocą, ceniąc sobie mniejszy ruch na drodze. Jednak na terenach leśnych, ruch zwierząt o tej porze zdecydowanie się zwiększa. Weźmy to pod uwagę.
Jeśli podróżując uderzymy w zwierzę, pamiętajmy zabezpieczyć miejsce takiego wypadku. Należy w odpowiedni sposób ustawić trójkąt ostrzegawczy oraz włączyć światła awaryjne, zwracając tym samym uwagę innych kierowców. Dopiero wtedy będziemy mogli bezpiecznie poprosić o pomoc służby, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeśli w pobliżu jest ranne zwierzę, możemy mu pomóc, pod warunkiem, że czujemy się bezpieczni. Pamiętajmy, że zwierzę po wypadku będzie w szoku, przez co może być agresywne. Nie powinniśmy również rannego albo martwego zwierzęcia zabierać. Może być ono chore.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
cinekopole: Napisał postów [37], status [rozkręca się]
Śmieszne są te rady odnośnie jak uniknąć zderzenia dzisiaj w adiu np. mówili żeby trąbić i mrugać światłami. Najczęściej jest jednak tak że zwierze wyskakuje w ostatniej chwili. Jeśli jednak faktycznie jakimś cudem zwierze stoi na drodze i widzimy je z daleka to już jesteśmy uratowani i co byśmy nie zrobili wyjdzie na naszą korzyść. Ale rzadko kiedy tak jest ;/ Mój bilans wynosi póki co jedno zabite jeden unik i to właśnie w tej kolejności teraz się boje lasów :D