- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 2613
- Dodano: 2019-10-23 / 13:00
- Komentarzy: 1
- Materiał zewnętrzny
Suchy kaszel - jak wyleczyć męczący objaw?
Suchy kaszel zazwyczaj występuje na skutek pojawienia się infekcji górnych dróg oddechowych, w tym również zwykłego przeziębienia. Dzieje się tak na skutek uszkodzenia błony śluzowej dróg oddechowych. Zazwyczaj suchemu kaszlowi towarzyszą również inne objawy, np. suchość gardła czy uczucie drapania bądź łaskotania. Dowiedz się, czego objawem może być suchy kaszel i jak go skutecznie wyleczyć!
Suchy kaszel - przyczyny i charakterystyka
Suchy kaszel charakteryzuje się gwałtownymi zrywami oraz brakiem wydzieliny. To właśnie te cechy stanowią główną różnicę między kaszlem suchym a kaszlem mokrym. Zwykle suchy kaszel pojawia się w towarzystwie innych objawów. Należą do nich drapanie, łaskotanie i suchości w gardle w gardle. Suchy kaszel brzmi dość głucho, a przy tym jest wyjątkowo uporczywy, przez co niekiedy nie pozwala spać w nocy.
Przyczyn suchego kaszlu może być wiele. Często jest po prostu objawem przeziębienia bądź skutkiem nadwrażliwości oskrzeli, np. po przebytym zapaleniu części układu oddechowego. Może być jednak również objawem trwającego przewlekłego zapalenia dróg oddechowych, niekiedy o podłożu alergicznym, np. na skutek uczulenia na pyłki, sierść zwierząt bądź zaostrzenia się objawów astmy. Wpływ na jego wystąpienie mogą mieć również czynniki środowiskowe, np. suche powietrze, klimatyzacja czy dym papierosowy. Wywoływać go mogą także niektóre leki, szczególnie te obniżające ciśnienie oraz dostanie się do dróg oddechowych ciała obcego. Przyczyny mogą być jednak poważniejsze. Suchy kaszel bywa efektem refluksu, przy czym wtedy najczęściej towarzyszy mu zgaga, choroby obturacyjnej płuc, a nawet niewydolności serca czy nowotworu płuc i oskrzeli.
Suchy kaszel zazwyczaj nie wymaga konsultacji lekarskiej. Warto jednak udać się do specjalisty w momencie, gdy pomimo upływu co najmniej 3 dni kaszel suchy wciąż nie zamienia się w kaszel mokry, mimo stosowania odpowiednich leków, jeśli dodatkowo występują wymioty bądź duszności oraz gdy tej dolegliwości towarzyszy gorączka, co najmniej 39℃.
Sposoby leczenia suchego kaszlu
Aby wyleczyć suchy kaszel, z pewnością najważniejsze jest właściwe rozpoznanie choroby i usunięcie jej przyczyn. Tylko dzięki temu można na dobre pozbyć się tej uciążliwej dolegliwości. Często zalecaną metodą jest stosowanie aptecznego syropu na suchy kaszel, który hamuje odruch odkrztuszania. Te dostępne bez recepty najczęściej zawierają butamirat, lewodropropizynę, dekstromorfan czy kodeinę. Jednak syropy zawierające dwa ostatnie składniki są coraz mniej dostępne ze względu na to, że należą one do grupy opioidów. Na szczególną uwagę zasługują natomiast te oparte na lewodropropizynie, która jest nie tylko niezwykle skuteczna, lecz także bezpieczna. W aptekach można znaleźć również syropy na kaszel suchy z naturalnych składników, w tym z prawoślazu, dziewanny czy babki lancetowatej. Dodatkowo warto zadbać również o odpowiednie czynniki środowiskowe. Nie wystarczy jedynie nawilżanie gardła oraz picie wody, należy jeszcze zachować odpowiednią wilgotność powietrza. Trzeba również ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z używek, szczególnie papierosów i alkoholu, a także unikać chemikaliów, np. środków czyszczących o intensywnej, drażniącej woni. Dobrym sposobem może być również oszczędzanie głosu.
Domowe sposoby na kaszel suchy
Dobrym pomysłem na domową walkę z kaszlem suchym mogą okazać się napary ziołowe bądź domowe syropy. Najlepsze zioła łagodzące tę dolegliwość to między innymi tymianek i podbiał, lipa czy dziewanna. Bardzo dobrym wyborem będzie również siemię lniane, które działa osłonowo i łagodząco. Wystarczy tylko zagotować jedną łyżkę ziaren w ok. 200-250 ml wody, a następnie pozostawić do ostygnięcia. Tak powstały kisiel należy pić przynajmniej raz dziennie.
Do sprawdzonych domowych sposobów na kaszel suchy należą również inhalacje. Skuteczne będą te z dodatkiem olejków eterycznych z mięty czy eukaliptusa. Dobrze sprawdzą się również płukanki do gardła z szałwii, tymianku czy rumianku.
W walce z kaszlem suchym mogą pomóc niektóre produkty spożywcze, np. czosnek bądź mleko, szczególnie z rozpuszczonym w nim masłem i miodem. Należy jednak pamiętać, aby tylko odrobinę podgrzać mleko, by ułatwić rozpuszczenie się w nim składników. Nie powinno ono być zbyt gorące, żeby zachować cenne składniki odżywcze znajdujące się w miodzie. Lepiej nie jeść również miodu bez rozpuszczania go w mleku czy choćby wodzie, ponieważ może to dodatkowo podrażnić gardło. Dobrym pomysłem na złagodzenie kaszlu suchego jest zjedzenie ciepłego rosołu. Objawy łagodzi także oliwa z oliwek, a nawet cytryna.
Suchy kaszel nie musi być groźny, jednak nie wolno go również lekceważyć. Przegapienie tego objawu może mieć poważne konsekwencje, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zasięgnąć opinii lekarza.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
doughgulfneb: Napisała postów [10], status [nowy]
MooXi.︆︆︆n︆et - świ𝚎tny proj𝚎kt dla dorоsły𝚌h, którzy сh𝚌ą zn𝚊leźć partnеr𝚊 s𝚎ksualn𝚎gо