- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 4981
- Dodano: 2019-11-15 / 12:00
- Komentarzy: 5
To ostatni dzwonek, by zaprosić do siebie kominiarza
Jednym z najpilniejszych wyzwań dla zdrowia publicznego w naszym kraju są efektywne starania o ograniczenie zanieczyszczeń powietrza, ale również o eliminację zagrożeń i uświadamianie społeczeństwa szczególnie w sezonie jesienno-zimowy.
Kominiarze z różnych stron naszego kraju, strażacy ale również specjaliści rozmawiali na specjalnej konferencji o pomysłach na poprawę jakości powietrza oraz o zagrożeniach, jakie możemy spotkać na co dzień w okresie grzewczym. Już po raz siódmy zorganizowano prestiżową Konferencję Naukowo - Techniczną Bezpieczne Ciepło. Konferencja rozpoczęła się w czwartek 14 listopada i zakończy się w piątek 15 listopada.
- Nie ma dziś ważnych i ważniejszych tematów. Rozmawiamy o zdrowiu, bezpieczeństwie i życiu ludzi. Rozmawiamy o zapobieganiu pożarom i zatruciom. W ubiegłym sezonie grzewczym na terenie powiatu opolskiego nie było tragicznych skutków. Wzrasta świadomość użytkowników, mamy bezpieczniejsze urządzenia grzewcze, pozostaje już tylko temat powietrza, z którym sami kominiarze sobie nie poradzą - mówi Waldemar Drożdżol starszy Cechu Kominiarzy.
Kominiarze cały czas trafiają na nieprawidłowości w mieszkaniach. To zatykanie kratek wentylacyjnych i nawiewnych. Do zatruć dochodzi też w mieszkaniach posiadających tzw. zbiorcze przewody kominowe. - Dużo problemów przynosi zbyt szczelna stolarka okienna, bo kiedy nie wpuścimy tlenu do mieszkania, to proces spalania nie będzie prawidłowy i wtedy wytwarza się tlenek węgla. Dotyczy to wszystkich budynków, w których są jakiekolwiek urządzenia grzewcze. Narażeni na zatrucie są zarówno Ci, którzy ogrzewają mieszkania kotłami, ale też osoby, które używają kuchenek gazowych - słyszymy.
Sezon grzewczy się zaczyna i już zdarzają się pożary kominów. Kominiarze apelują, że jest to ostatni dzwonek żeby zaprosić kominiarza do swojego domu. Tradycyjnie kominiarze sami odwiedzają swoich klientów, inni muszą sobie taką osobę znaleźć i zaprosić ją do siebie. Zaniedbanie tej kwestii to także niebezpieczeństwo powstania pożaru budynku, czy zatrucia tlenkiem węgla użytkowników takich instalacji.
Na konferencji poruszano również temat czystości powietrza i jego zanieczyszczeń. Największa ich część pochodzi z tzw. niskiej emisji, związanej z gospodarstwami domowymi i małymi kotłowniami, w których często wykorzystuje się niesprawne urządzenia i nieodpowiednie paliwo. Warto przy tym pamiętać, że dla efektywnej redukcji zanieczyszczeń emitowanych do powietrza, konieczny jest również odpowiedni stan instalacji kominowych, tylko wtedy proces spalania może przebiegać w pełni efektywnie.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
dontomasso: Napisał postów [4391], status [VIP]
"Dużo problemów przynosi zbyt szczelna stolarka okienna" - ameryke odkryli. na ten temat mialem dluga dyskusje z kominiarzem przy odbiorze domu. niechcial podpisac dokumentow z braku wentylacji grawitacyjnej. pytajac go jak taka dziala przy nowych szczelnych oknach, stwierdzil ze nie dziala i mam rozszczelniac okna. mechanicznej wentylacji niechcial uznac bo ta nie funksjonuje jak zabraknie pradu. tyle ze pradu brakuje 2-3x w roku na pare godzin. a tak to wszystko gra. no i po dlugich dyskusjach podpisal papier