- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 3103
- Dodano: 2019-11-19 / 09:17
- Komentarzy: 4
Za 5 lat skończą się skuteczne antybiotyki? Kto jest winny?
O tym, że "kończą się" skuteczne antybiotyki, Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje od blisko 10 lat. Naukowcy medyczni zgodnie przyznają, że wina leży po obu stronach - nadmiernego stosowania antybiotyków i uodpornianiem się bakterii.
W 2019 roku głównym tematem Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach, w dalszym ciągu jest propagowanie racjonalnego stosowania antybiotyków zarówno wśród społeczeństwa jak i profesjonalistów medycznych. W poniedziałek 18 listopada rozmawiano o problemie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu.
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia powoli wracamy do ery przed-antybiotykowej, gdzie nie mamy leków przeciwbakteryjnych. W dzisiejszych czasach pacjenci wymuszają przepisywanie antybiotyku na lekarzach, lekarze też często przepisują antybiotyki "na wszelki wypadek". Przez błędy zarówno chorych, jak i lekarzy niedługo może dojść do sytuacji, że nie będzie można nam pomóc.
- Antybiotyki, to jedno z 50 największych odkryć medycyny. Antybiotyki są ofiarą własnego sukcesu, z tego powodu, ze bakterie nauczyły się je rozkładać. Nie ma nowych antybiotyków i nie bezie, bo nie są na razie odkryte. Mniej więcej za 5 lat szacuje się, ze nie będziemy mieli czym leczyć pacjentów z chorób o podłożu infekcyjnym. Antybiotyki należy używać tylko w momencie potwierdzonej mikrobiologicznie infekcji, nie brać ich na wszelki wypadek. Należy pamiętać, że infekcje górnych dróg oddechowych, które często nam teraz towarzyszą, to infekcje wirusowe, których nie wyleczymy antybiotykami, tylko miodem, mlekiem z czosnkiem - mówi dr hab. n. med. Marzenna Bartoszewicz, prof. nadzw. Katedra i Zakład Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
Tylko w zeszłym roku opublikowano listę 12 rodzin bakterii antybiotykoodpornych. Wśród nich jest między innymi odporny na leki szczep gruźlicy, który zabija około 250 tysięcy ludzi rocznie. Wśród odpornych bakterii znajdziemy też bakterie Acinetobacter, Pseudomonas i Enterobacteriaceae, odpowiedzialne za infekcje w szpitalach czy domach opieki.
"Pomogło sąsiadce" - to najgorsza droga, jaką możemy sobie wyobrazić chorując. Nigdy nie bierzmy pozostałości leków, które zostały nam w domu.
- Musimy antybiotyki szanować, bo bakterie są cały czas krok przed nami, one wymyślają mechanizmy oporności. Antybiotyków stosujemy za dużo, szczególnie lekarze, którzy przepisują je na choroby wirusowe. W Polsce są już szczepy Klebsiella, które kiedyś były naszą florą jelitową, a teraz są tak uodpornione na antybiotyki, że procent śmiertelności to 40-50 procent, my nie mamy szans. Inna bardzo groźna bakteria to New Delhi to superbakteria, która jest oporna na działanie wszystkich antybiotyków (nie można wyleczyć wywoływanych przez nią śmiertelnie groźnych chorób) - dodaje Beata Mączyńska z Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej i Parazytologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
Naukowcy zwracają uwagę, że badania nad antybiotykiem są długotrwałe, to dziesięciolecia, a bakterie są o wiele szybsze. Warto więc wziąć sobie do serca słowa specjalistów i zadbać o nasze zdrowie prawidłowo. Szereg informacji oraz informacje na temat Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków można znaleźć pod adresem http://antybiotyki.edu.pl/.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
tippmann: Napisał postów [7763], status [VIP]
winny jest tusk😉