• Wyświetleń: 1950
    • Dodano: 2020-03-17 / 17:30
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Wspólne rozliczenie PIT-37 (małżonkowie w PIT online)

    pit 37

    PIT-37 jest jedną z bardziej popularnych deklaracji podatkowych. Nic więc dziwnego, że zdarza się, że mogą się w ramach niej rozliczać oboje małżonkowie - na przykład w sytuacji jeżeli oboje pracują w ramach umów o pracę. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad ich wspólnym opodatkowaniem. To rozwiązanie może być opłacalne finansowo, oraz pozwolić na wspólną pracę tylko nad jednym drukiem księgowym. Aby z niego prawidłowo skorzystać, oraz osiągnąć zamierzony efekt zmniejszenia zobowiązania podatkowego, należy jednak pamiętać o konieczności wypełnienia warunków ustawowych oraz poznać zasady działania wspólnego rozliczenia PIT.





    Łączne opodatkowanie dochodów małżonków - zasady ogólne
    Zarówno w formie tradycyjnej jak i PIT online możliwe jest tak zwane wspólne opodatkowanie dochodów małżonków. Aby je wykorzystać podatnicy muszą jednak spełnić określone warunki prawne:

    - małżonkowie muszą podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu;

    - związek małżeński musi trwać przez cały rok podatkowy;

    - przez cały okres rozliczenia pomiędzy podatnikami musi istnieć podatkowa wspólność majątkowa;

    - do podatników nie mogą mieć zastosowania art. 30c ustawy (podatek liniowy), ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym, ustawa o podatku tonażowym oraz ustawy o aktywizacji przemysły okręgowego i przemysłu komplementarnych.

    Na wspólne rozliczenie małżonków, nawet w formie elektronicznej PIT online, oboje z podatników muszą wyrazić zgodę, jest to tak zwany wspólny wniosek podatników. Może być on jednak złożony / wyrażony przez jednego z małżonków - i będzie traktowany jako złożenie oświadczenia przez oboje małżonków. Należy jednak pamiętać, że oświadczenie o wspólnym rozliczeniu PIT online składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Dla wspólnego rozliczenia PIT-37, oboje małżonkowie powinni spełniać warunki dla tej deklaracji. Ich dokumentami źródłowymi będą w większości przypadków PIT-11, otrzymane od płatników / pracodawców.

    Podstawa prawna wspólnego rozliczenia PIT
    Rozliczenie wspólne małżonków zostało uregulowane bezpośrednio w ustawie Podatek dochodowy od osób fizycznych (Dz.U.2019 poz. 1387 z późn. zm.) zwana inaczej "ustawą o PIT".

    Wyciąg z przepisów:

    Ustawa o PIT

    Art. 6. [Opodatkowanie dochodów małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci]

    1. Małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

    2. Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26, art. 26e i art. 26h; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków.

    2a. Wniosek, o którym mowa w ust. 2, może być wyrażony przez jednego z małżonków. Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

    Możliwości finansowe wspólnego PIT-37
    Wspólne rozliczenie małżonków w usłudze PIT online może być bardzo opłacalne finansowo, ponieważ może zmniejszyć zobowiązanie podatkowe, szczególnie w wypadku jeżeli pomiędzy zarobkami współmałżonków istnieje duża dysproporcja. Na przykład w sytuacji jeżeli jeden z małżonków osiąga duże dochody, a drugi nie osiąga małe. Zasada kalkulacji wspólnego rozliczenia PIT polega na tym, że podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Oznacza to, że dochody się sumuje, a następnie przyjmuje fikcję, że każdy z podatników zarobił połowę kwoty. Dzięki temu często dochodzi do uznania fikcji, że dochody każdego z małżonków mogą zakwalifikować się do niższej kategorii podatkowej (niższego progu podatku).

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".