- Autor: Dagmara
- Wyświetleń: 3636
- Dodano: 2019-11-20 / 17:00
- Komentarzy: 0
- Materiał zewnętrzny
Biała wydzielina z pochwy - co oznacza? O czym może świadczyć?
Wydzielina z pochwy - jej ilość, gęstość, konsystencja oraz barwa - może być dobrą wskazówką w ocenie stanu zdrowia kobiety. Jeżeli wszystko jest w normie, to śluz jest pozbawiony woni, bezbarwny lub lekko białawy, a jego produkcja uzależniona jest od momentu cyklu. Zaobserwowałaś u siebie zmiany w tym zakresie? Wydzielina przybrała białą, serowatą lub grudkowatą postać? Sprawdź, co mogą oznaczać tego typu objawy i co należy w takim przypadku zrobić.
Wydzielina z dróg rodnych - podstawy
Produkcja wydzieliny z kobiecych dróg rodnych zależy od pracy hormonów - estrogenów i progesteronu - których poziom zmienia się wraz z etapem cyklu. W jego pierwszych dniach śluz właściwie nie występuje, kiedy jednak szybko zaczyna rosnąć stężenie estrogenów (najintensywniej przed owulacją) pojawia się go znacznie więcej, jest rozciągliwy, wodnisty oraz praktycznie przezroczysty. W tym właśnie czasie - w momencie okołoowulacyjnym - najłatwiej zajść w ciążę, co ułatwia m.in. właśnie konsystencja owego śluzu. Wspiera przemieszczanie się oraz przetrwanie plemników w kobiecym organizmie. Jeśli jednak w tym czasie do zapłodnienia nie dochodzi, poziom estrogenów spada, a wzrastać zaczyna stężenie progesteronu. Śluz staje się wtedy gęsty, mętny, nierozciągliwy.
Co istotne, niezależnie od tego, w którym momencie cyklu właśnie jesteś, wydzielina powinna pozostać bezbarwna lub lekko biaława. Kiedy kolor ulega zmianie i śluz z pochwy staje się żółty, zielony, szary, brunatny lub intensywnie biały, należy poddać to obserwacji. W przypadku ostatniej z wymienionych tu ewentualności - gdy pojawia się biała wydzielina z pochwy- możemy mówić o toczącej się w organizmie infekcji grzybiczej.
Biała wydzielina z pochwy - co musisz wiedzieć?
Grzybicze zakażenia dróg rodnych to jedne z najczęstszych infekcji okolic intymnych - nie należy więc wstydzić się objawów, ponieważ wiele kobiet również się z nimi boryka. Przyczyną jest nadmierna ilość drożdżaków (najczęściej z gatunku Candidia albicans), stąd też często to schorzenie inaczej nazywamy drożdżycą lub kandydozą pochwy.
Rozwój tego typu choroby może spowodować:
niedostateczna higiena (zwłaszcza w czasie miesiączki),
noszenie bielizny zrobionej ze sztucznych materiałów, co utrudnia skórze oddychanie i stwarza doskonale warunki do rozwoju różnego rodzaju drobnoustrojów,
częste wizyty na basenie,
nadwaga i otyłość,
ciąża,
stany związane z obniżeniem odporności - np. AIDS, terapie nowotworowe czy nieprawidłowo kontrolowana cukrzyca,
niektóre farmakoterapie - m.in. antybiotykoterapie, przewlekłe leczenie glikokortykosteroidami czy środkami immunomodulującymi.
Co istotne, poza zmienioną wydzieliną z pochwy, na zakażenie grzybicze wskazywać może także obrzęk i zaczerwienienie sromu oraz pochwy, intensywny świąd, pieczenie czy też symptomy ze strony układu moczowego, np. częstomocz, dyskomfort i pieczenie podczas wizyt w toalecie lub uczucie parcia na pęcherz. Na tego typu objawy może pomóc zastosowanie chlorowodorku benzydaminy, który podany pod postacią irygacji wspiera leczenie różnego rodzaju problemów stref intymnych i znacznie osłabia uporczywe symptomy - specjalnie przygotowane do tego środki są dostępne w aptekach bez recepty.
Czy wizyta u lekarza jest konieczna?
Niezależnie jednak od stosowania preparatów do irygacji pochwy, warto powyższe objawy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Leczenie grzybicy powinno odbywać się pod jego okiem, ponieważ to dolegliwość mająca tendencję do nawracania. Specjalista zleci leki przeciwgrzybicze, które bardzo często są podawane w jednorazowej dawce, miejscowo. Nieraz przyjmują formę maści lub kremów, w nasilonych stanach wskazane mogą być zaś tabletki dopochwowe lub farmakoterapia doustna. Co ważne, w trakcie leczenia grzybicy należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, a jeżeli kobieta była w tym czasie aktywna, diagnostyce oraz leczeniu powinien poddać się także jej partner.
Biorąc pod uwagę inne zmiany w wydzielinie, jeśli przybiera barwę zieloną lub zielonkawoszarą, może świadczyć to o infekcji wywołanej rzęsistkiem pochwowym. Jeśli zaś upławy stają się żółte, gęste, ropne, źródłem może być zapalenie szyjki macicy, które nieraz związane jest z takimi chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak rzeżączka lub chlamydioza. Każda z nich wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza i włączenia odpowiedniej farmakoterapii - bo zdrowie stref intymnych to zdrowie całego organizmu!
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.