• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2710
    • Dodano: 2019-11-23 / 13:29
    • Komentarzy: 0

    Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kędzierzyn-Koźle"ma 69 członków. Jak się przygotowują?

    (Fot. JRG 1 PSP w Kędzierzynie-Koźlu)

    (Fot. Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie)

    Ratownictwo chemiczne i ekologiczne w zakresie specjalistycznym realizują grupy powołane w każdym województwie. W województwie opolskim taką rolę pełni Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kędzierzyn-Koźle".


    Grupa dysponowana jest do zdarzeń o charakterze chemicznym lub ekologicznym. - Skala zdarzeń jest różna. Od niewielkich polegających na identyfikacji pojedynczych nieznanych substancji czy uszczelnienia niewielkich wycieków substancji chemicznych, po większe zdarzenia związane z wypadkami podczas transportu substancji niebezpiecznych, wyciekami na terenach zakładów chemicznych czy ujawnieniu składowiskach substancji nieznanego pochodzenia magazynowanych w tysiącach pojemników - tłumaczą strażacy.

    Bez względu na skalę zdarzenia, każde z nich może stwarzać zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia i środowiska, dlatego ratownicy SGRChem-Eko cały czas utrzymują gotowość do podjęcia działań, doskonaląc się i doposażając, tak aby sprostać zdarzeniom, których charakter zmienia się wraz z postępem czasu.

    Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kędzierzyn-Koźle" utrzymuje gotowość operacyjną na trzech poziomach (poziom A, B i C), co oznacza, że jest przygotowana do podjęcia najbardziej skomplikowanych działań z szerokiego wachlarza zdarzeń ratownictwa chemicznego i ekologicznego.

    Obecnie grupę tworzy 69 strażaków przeszkolonych w zakresie ratownictwa chemicznego i ekologicznego.

    Działania grupy na pierwszym poziomie gotowości to m.in. identyfikacja zagrożeń chemicznych poprzez zastosowanie specjalistycznych technik analitycznych. To wykrywanie substancji niebezpiecznych, pomiary wartości stężeń i natężeń czynników niebezpiecznych, wyznaczanie stref bezpiecznych na podstawie pomiarów, prognozowanie rozwoju zagrożenia, pobieranie próbek i ich analizę, wykrywanie zagrożeń biologicznych oraz zagrożeń wywołanych promieniowaniem jonizującym.

    Grupę o poziomie gotowości B tworzy minimum 8 ratowników chemicznych. Wykonują zadania związane z włączaniem i wyłączaniem instalacji, urządzeń i mediów mających wpływ na bezpieczeństwo zagrożonych i poszkodowanych osób. Ponadto grupa ratownictwa chemicznego i ekologicznego ma za zadanie dotarcie i wykonanie dostępu do osób poszkodowanych i ewakuację poza strefę zagrożenia oraz udzielenie im kwalifikowanej pierwszej pomocy, przygotowanie dróg ewakuacji zagrożonym i poszkodowanym osobom oraz strażakom, zapewnienie bezpieczeństwa osobom zagrożonym, ewakuację i ratowanie osób, zwierząt oraz ratowanie środowiska.

    Grupa ratownictwa chemicznego o poziomie gotowości "C" to pododdział przygotowany do najtrudniejszych zadań. Składa się z minimum 12 ratowników oraz tych samych pojazdów co grupa poziomu gotowości B. Oprócz działań przewidzianych dla poziomu gotowości B, grupa ta ma za zadanie wykonywać skomplikowane działania chemiczne oraz podejmowanie działań ratowniczych podczas zdarzeń o znacznych rozmiarach przy wsparciu SGRChem-Eko poziomów gotowości A oraz B.

    Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego "Kędzierzyn-Koźle" może wyjechać również do zdarzeń w tzw. "wariancie ekologicznym". W ostatnim czasie 16 członków SGRChem-Eko "Kędzierzyn-Koźle" rozpoczęło kwalifikacyjny kurs zawodowy "przygotowanie sprzętu, odczynników chemicznych i próbek do badań analitycznych". Trwający nieco ponad rok kurs ma za zadanie przygotować jeszcze lepiej ratowników do skutecznego podejmowania działań ratowniczych związanych z poborem i analizą substancji chemicznych.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".