- Autor: Arleta_K
- Wyświetleń: 3193
- Dodano: 2019-11-28 / 19:27
- Komentarzy: 16
Bezrobocie najniższe od 29 lat. Jak jest na Opolszczyźnie?
Stopa bezrobocia w Polsce w październiku wyniosła 5,0%, co jest wynikiem najniższym od 29 lat. Na Opolszczyźnie również odnotowano znaczący spadek osób bez pracy. Prognozy mówią, że może być jeszcze lepiej.
Informację o historycznych danych opublikował Główny Urząd Statystyczny. W październiku bezrobocie w Polsce spadło o 0,1 % w porównaniu z poprzednim miesiącem (5,1%). Ze statystyk wynika, że ostatnio tak niskie bezrobocie w kraju odnotowano w 1990 roku.
W województwie opolskim na koniec października wskaźnik bezrobocia wyniósł 5,4%, co oznacza w porównaniu z poprzednim miesiącem spadek o 0,1 punktu procentowego (we wrześniu było 5,5%). Na koniec miesiąca w powiatowych urzędach pracy zarejestrowane były 19 683 osoby bezrobotne. W stosunku do końca września 2019 roku liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 323 osoby, czyli o 1,6%. Natomiast porównując bieżące dane ze stanem z października 2018 r., odnotowano spadek z poziomu 21 353 na 19 683 osoby (tj. o 7,8%).
Szacunkowa stopa bezrobocia spadła w dziewięciu opolskich powiatach, z czego najbardziej w nyskim i prudnickim (po 0,2 p.p.). W powiatach oleskim, kluczborskim oraz namysłowskim nie odnotowano zmian względem miesiąca poprzedniego. Nadal najbardziej niekorzystna sytuacja występuje w powiecie prudnickim (8,4%), a najlepsza w Opolu (2,5%) oraz w powiecie oleskim, gdzie stopa bezrobocia szacunkowo ukształtowała się na poziomie 3,8%.
Warto podkreślić, że ruch bezrobotnych ma charakter sezonowy - w miesiącach zimowych występuje tendencja do przewagi napływu nad odpływem, czego bezpośrednim skutkiem jest wzrost bezrobocia. Od lutego do czerwca 2019 r. odpływ przeważał nad napływem, natomiast w lipcu i sierpniu nastąpiło przełamanie tej tendencji i zaobserwowano przewagę napływu nad wyłączeniami. Od września 2019 r. do chwili obecnej ponownie odnotowano korzystną sytuację przewagi odpływu nad rejestracjami.
W październiku 2019 roku w porównaniu do sytuacji w ubiegłym miesiącu, nastąpił spadek rejestracji (napływ) wśród wszystkich niżej wymienionych grup bezrobotnych, z czego największy odnotowano wśród rejestrujących się po raz pierwszy (o 215 osób). W przypadku wyłączeń (odpływu) spadek odnotowano w większości kategorii, z czego najwięcej wśród osób skierowanych na staż lub szkolenie (o 259 osób). Wzrost odnotowano tylko w przypadku bezrobotnych niegotowych do podjęcia zatrudnienia (o 72 osoby).
Z informacji uzyskanych w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Opolu wynika, że główną przyczyną wyłączeń bezrobotnych z rejestrów były podjęcia pracy. Spośród osób, które zostały wyrejestrowane z tytułu zatrudnienia, 1 927 osób (89%) podjęło pracę niesubsydiowaną.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
mamuska: Napisał postów [20], status [nowy]
Dlaczego nikt nie mówi o karnych wyrejestrowaniach za niepodjęcie stażu za tyś zł i namawianie do ubezpieczenia się u małżonka w pracy. Ciekawa jestem jaki to jest % ukrytego bezrobocia.