• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2558
    • Dodano: 2019-11-28 / 15:03
    • Komentarzy: 2

    Rada Miasta Opola jednogłośnie przyjęła apel w sprawie ratowania SOR-u

    (Dyskusja nad znalezieniem ratunku dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy ulicy Katowickiej w Opolu trwała ponad 4 godziny)

    (Fot. Dżacheć)

    Radni na sesji Rady Miasta jednogłośnie przyjęli apel Rady Miasta Opola w sprawie planowanej likwidacji Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. Apel trafi m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego.


    Dyskusja nad znalezieniem ratunku dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego przy ulicy Katowickiej w Opolu trwała ponad 4 godziny. Mimo, że strony podczas sesji Rady Miasta nie doszły do porozumienia, to wszyscy radni zgodzili się, że ostatnią deską ratunku dla opolskiego SOR będzie apel m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Zdrowia.

    - Szpital podjął się zorganizowania w miejscu SOR-u całodobowej izby przyjęć. Wydaje mi się, że funkcjonowanie SOR wbrew przepisom narażając bezpieczeństwo pacjentów lekarzy jest nie do przyjęcia - mówił Julian Pakosz dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

    Prezydent miasta Opole Arkadiusz Wiśniewski nie krył rozczarowania przebiegiem dyskusji na sesji. - Nie przypominam sobie sytuacji, by prezydent czy jego zastępcy zrezygnowali z realizacji zadania dla ludzi, bo coś nie działa. Jaki włożono wysiłek w to, żeby ten SOR utrzymać? Jakie podjęto działania? - mówił Arkadiusz Wiśniewski.

    Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) w Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. w Opolu to jedna z dwóch placówek w stolicy Województwa Opolskiego świadczących pomoc w przypadkach, gdy niezbędna jest stabilizacja funkcji życiowych pacjentów lub gdy ich stan zdrowia wymaga pilnej interwencji medycznej. Rocznie przyjmowanych jest tam prawie 25.000 osób.

    - Dlatego też, trudno sobie wyobrazić sprawnie działający system ratownictwa medycznego w stolicy regionu bez tego oddziału. W tym kontekście z wielkim niepokojem odbieramy informacje dotyczące likwidacji z dniem
    1 lutego 2020 roku SOR w Szpitalu Wojewódzkim Sp. z o.o. Obawy Miasta Opola, jak i jego mieszkańców, budzi przede wszystkim fakt, iż od dnia 1 lutego 2020 roku setki pacjentów i kilkanaście karetek pogotowia ratunkowego (w tym z pacjentami po najtrudniejszych wypadkach komunikacyjnych z całego Województwa
    Opolskiego) będą dodatkowo codziennie trafiać do jedynego pozostałego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu - czytamy w apelu.

    W chwili obecnej SOR w Szpitalu na Witosa przyjmuje ponad 40000 pacjentów rocznie i wątpliwości budzi możliwość zwiększenia tej liczby jeszcze o 25000 osób.

    - Rada Miasta Opola w trosce o zdrowie i życie społeczności lokalnej wyraża zdecydowany sprzeciw wobec planowanych działań w tej sprawie.W związku z powyższym, Rada Miasta Opola apeluje o ponowne przeanalizowanie powziętych w tym zakresie decyzji, jak również o podjęcie zdecydowanych kroków w celu
    zapewnienia w przyszłości stabilnej sytuacji w systemie ratownictwa medycznego na terenie Miasta Opola oraz Powiatu Opolskiego - czytamy dalej w apelu Rady Miasta. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2019-11-28 22:48:19 [31.0.36.*] id:1585671  
    watsman: Napisał postów [100], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
    I tak takim apelem dokona się cudowne rozmnażanie kadry lekarskiej chętnej do pracy na SORze:) jakoś się bezpieczniej poczułem:)

    Nick:
    Treść:
    2019-11-28 22:47:02 [83.4.232.*] id:1585670  
    jacek0667: Napisał postów [1124], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    To SOR ma ratować, a sam wymaga ratunku. Polska w pigułce.

    Nick:
    Treść: