- Autor: Arleta_K
- Wyświetleń: 2883
- Dodano: 2019-12-02 / 08:40
- Komentarzy: 12
Opolanie protestowali w obronie sędziów
Przed Sądem Okręgowym w Opolu kilkuset mieszkańców protestowało przeciwko zmianom w polskim sądownictwie. Zebrani przed gmachem instytucji, przekazali również symboliczne wyrazy wsparcia dla sędziów, broniących niezawisłości sądów.
Według zebranych na Placu Daszyńskiego demonstrantów wszyscy, którzy stają w obronie Konstytucji i wolnych sądów zasługują na wyrazy wsparcia i uznania. - W związku ze zmianami w prawie, które wprowadziła partia rządząca, nastąpił pewien chaos w sądach. Wielu sędziów nie zostaje powołanych. Oprócz tego, widoczna jest nieustanna presja na sędziów, którzy odważnie się wypowiadają nie w sprawach politycznych, ale i w obronie niezawisłości sądownictwa. Jeżeli odbierze się obywatelom wolne sądy to nie będzie już w Polsce demokracji, ani rządów prawa. Będzie opresyjne państwo, które z człowiekiem może zrobić wszystko. To jest olbrzymie zagrożenie dla obywateli - przekonywała Małgorzata Besz-Janicka, przedstawicielka Komitetu Obrony Demokracji z regionu opolskiego.
Opolanie zwrócili uwagę na to, że obecna władza próbuje zawłaszczyć sądy. - Przyszedłem po to, aby wspierać naszych sędziów w tym, aby byli niezawiśli, nieusuwalni, niezłomni. Władza sądownicza powinna pozostać absolutnie niezależna od dwóch pozostałych władz, czyli ustawodawczej i wykonawczej - zaznaczył Mariusz Danilewski z Opola.
Akcja odbyła się w miastach w całej Polsce. W Opolu podkreślano swoje poparcie dla sędziego Pawła Juszczyszyna, który rozpatrywał apelację w sprawie, w której w pierwszej instancji orzekał sędzia nominowany przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Juszczyszyn po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej chciał sprawdzić, czy sędzia pierwszej instancji spełnia wymogi niezależności oraz niezawisłości. Wezwał dyrektora Kancelarii Sejmu pod rygorem do dostarczenia w ciągu tygodnia utajnionych list poparcia kandydatów do KRS.
Opolanie poparli również sędziów z regionu, którym grożą zarzuty dyscyplinarne, w tym Monikę Ciemięgę i Katarzynę Kałwak. Przypomnijmy, że Monika Ciemięga jako Wiceprezes Sądu Rejonowego w Opolu była inicjatorką protestów, które gromadziły na placu Daszyńskiego w Opolu tysiące ludzi. Podczas demonstracji wyraźnie sprzeciwiała się PiS-owskim ustawom o sądach powszechnych, Krajowej Radzie Sądownictwa czy Sądzie Najwyższym.
Z kolei sędzia Katarzyna Kałwak, orzekająca w Sądzie Rejonowym w Oleśnie, szefowa opolskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", przeciwstawiła się wezwaniu jej na świadka w sprawie "uchybienia godności urzędu poprzez organizowanie i zamieszczanie w komunikatorach i portalach wpisów naruszających zasady etyki zawodowej sędziów". Miała stawić się w Warszawie u Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych. W swoim oświadczeniu informowała, że - dotyka ją hejt ze strony osób dokonujących wpisów na komunikatorze Twitter, na koncie o nazwie KastaWatch, gdzie szydzi się z początków jej pracy zawodowej. Ponadto, podkreślała, że nie została poinformowana, w sprawie którego sędziego będzie przesłuchiwana.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Patryk100: Napisała postów [1019], status [rozpisany/na]
Nic tylko posikać się ze śmiechu :)