- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2492
- Dodano: 2019-12-14 / 10:20
- Komentarzy: 4
Aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy sięgają po e-papierosy
Do polskich szkół wpłynął materiał przygotowany przez MEN oraz GIS dotyczący elektronicznych papierosów. Materiał informacyjny skierowany jest do uczniów, rodziców, dyrektorów i nauczycieli, a przestrzega on przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.
E-papierosy wydają się młodym bardziej atrakcyjne, bo przyjęły rolę tych "mniej szkodliwych" jednak nie oznacza to, że nie szkodzą zdrowiu. Według dokumentu Ministerstwa Edukacji Narodowej - palenie elektronicznych papierosów stało się modne i zwiększa szanse na sięganie po papierosy w latach późniejszych.
E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Według danych publikowanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, nawet 30 procent uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60 procent spróbowało ich co najmniej raz w życiu.
Według MEN, młodzież sięga po papierosy elektroniczne ze względu na to, że sięganie po nie łatwo ukryć przed rodzicami. - Istnieją również dowody na to, że młodzi ludzie, którzy używają e-papierosów, mogą częściej palić papierosy w przyszłości. Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Ważna jest zatem wiedza na temat zagrożeń związanych z e-papierosami - podkreśla dokument Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Dane wskazują ponadto, że od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.
Lekarze również wypowiadali się w temacie wpływu nowej mody na zdrowie. Niestety badania wskazują, że substancje aromatyzujące dodawane do liquidów są niebezpieczne dla zdrowia dzieci i młodzieży. Oprócz tego e-papierosy mają wysoką zawartość nikotyny (według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów), a produkt dostępny jest tylko w wysokich stężeniach nikotyny.
Informacja MEN i GIS trafiła do szkół. zachęcamy rodziców i apelujemy do nich o to, aby poinformowali swoje dziecko o zagrożeniach. Rodzice mogą również w każdej chwili zwrócić się do nauczycieli i dyrektorów szkół w sprawie egzekwowania zakazu palenia tytoniu na terenie szkoły oraz szkolnego programu zapobiegania paleniu tytoniu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
KK 35947: Napisał postów [3786], status [VIP]
A za chwilę pobiegną walczyć ze smogiem,🚑