Narciarskie tradycje Dolnego Śląska sięgają czasów z przełomu wieków XIX i XX, a nawet jeszcze wcześniej. Wyjątkowe walory klimatyczne oraz ukształtowanie terenu doceniali ówcześni mieszkańcy regionu, ale też odwiedzający te strony w coraz większych liczbach turyści, kuracjusze i fani sportów zimowych.
Jednym miejsc, które dynamicznie rozwijało się jeszcze latach przed 1900 rokiem był Grunewald, czyli dzisiejszy Zieleniec, gdzie obok stoków narciarskich funkcjonowała skocznia i tor saneczkowy oraz wiele pięknych i prężnie działających gospód i pensjonatów.
Dziś Zieleniec kontynuuje te wspaniałe tradycje, będąc jednym z najważniejszych i największych w Polsce ośrodków sportów zimowych, ale też unikalną stacją w skali całego kraju ze względu na panujące tu warunki klimatyczne.
Unikalny klimat i warunki narciarskie
Stacja położona jest na wysokości 800-1025 m na zboczach Gór Orlickich. Jej lokalizacja oraz specyficzny, zbliżony do alpejskiego mikroklimat sprawiają, że śnieg w Zieleńcu leży przez 150 dni w roku. Start sezonu przypada zwykle na początek grudnia, natomiast koniec na przełom marca i kwietnia. Mało tego - szczególny układ ciśnieniowy mas powietrza wymusza na organizmie ludzkim zwiększenie produkcji czerwonych ciałek krwi, co w efekcie znacznie poprawia samopoczucie osób przebywających w Zieleńcu nawet kilka dni.
Infrastruktura narciarska dziś to 29 wyciągów i kolei, w tym 5 nowoczesnych kanap i jeden wyciąg kanapowo-gondolowy oraz 23 kilometry doskonale przygotowanych i o zróżnicowanym stopniu trudności tras. Na wszystkie wyciągi i koleje obowiązuje w kurorcie jeden wspólny karnet, który kupić można również w sklepie internetowym. Umożliwia on pokonywanie wszystkich tras w Zieleńcu bez konieczności odpinania nart. Dodatkowo większość zlokalizowanych tu hoteli i pensjonatów położonych jest przy samych stokach, dzięki czemu narciarze mogą rozpocząć #szusowanko bezpośrednio po wyjściu z miejsca noclegowego. Uzupełnieniem tras narciarskich jest 120 kilometrów położonych głównie po czeskiej stronie tras biegowych.
Doskonale zaplecze noclegowe i gastronomiczne
Oprócz bogatej infrastruktury narciarskiej, Zieleniec posiada także bogate zaplecze noclegowo-gastronomiczne. Baza noclegowa w Zieleńcu to przeszło 1500 miejsc o zróżnicowanym standardzie w tutejszych hotelach, pensjonatach i kwaterach. Wśród nich nie brakuje wyposażonych w baseny, gabinety SPA oraz wiele innych atrakcji, w tym również dla najmłodszych gości ośrodka.
Kurort bardzo mocno otwiera się także na rodziny z dziećmi, dla których znajdzie się tutaj także wiele atrakcji jak choćby wewnętrzne place zabaw. Uzupełnieniem bazy noclegowej jest znakomita, zróżnicowana i inspirowana potrawami z całego świata kuchnia (restauracje i bary), w której dominują przede wszystkim tradycyjne potrawy polskie oraz liczne położone przy stokach wypożyczalnie sprzętu oraz narciarskie szkoły.
Sezon 2019/2020 trwa już w najlepsze, a sam ośrodek serdecznie zaprasza wszystkich pasjonatów sportów zimowych i aktywnego wypoczynku do spędzenia w Zieleńcu świąteczno-noworocznego okresu.
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.