- Akt prawny
- Domy bez pozwolenia
- Jak zgłosić budowę?
- Co grozi za budowę domu bez pozwolenie bądź zgłoszenia budowy?
Akt prawny
Większość osób jest przekonana, że domy bez pozwolenia wiążą się z wysokimi grzywnami. I tak w rzeczywistości może być, jednak warto zapoznać się z aktem prawnym, dotyczącym budownictwa. Nowelizacja ustawy o prawie budowlanym z 2015 roku mówi, że w przypadku niektórych obiektów nie potrzebujemy pozwolenia. Wystarczy jedynie zgłosić budowę do odpowiednich urzędów. Do takich budowli zaliczane są:
- wolnostojące obiekty mieszkalne jednorodzinne,
- wolnostojące parterowe budynki gospodarcze (na przykład garaże, altanki, oranżerie, ganki ogrodowe o łącznej powierzchni 35 m2),
- wolnostojące budynki rekreacji indywidualnej (parterowe, letnie domki wypoczynkowe),
- wiaty o powierzchni zabudowy do 50 m2,
- przydomowe oczyszczalnie ścieków,
- zbiorniki na nieczystości o pojemności nieprzekraczającej 10 m3,
- baseny przydomowe oraz oczka wodne o powierzchni do 50 m2.
Domy bez pozwolenia
Warto zaznaczyć, że dalej nie można wybudować każdego domku jednorodzinnego bez pozwolenia. Jak podają zapisy prawne, właściciele mogą zdecydować się na wybudowanie domku jednorodzinnego, którego całościowy obszar oddziaływania ogranicza się do działki, na jakiej został zaprojektowany. Jakie dokumenty są potrzebne do zgłoszenia budowy? Najważniejszy dokument to zgłoszenie budowy. Specjalny wzór jest dostępny dla użytkowników na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii). Oprócz tego potrzebne będą również 4 egzemplarze projektu budowlanego danego obiektu, specjalne poświadczenie o dysponowaniu daną powierzchnią na cele budowlane oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP).
Jak zgłosić budowę?
Jeśli mamy wszystkie powyższe dokumenty, możemy przystąpić do zgłoszenia. Należy tego dokonać minimum 21 dni przed rozpoczęciem budowy. Jeśli starosta wyda zgodę na rozpoczęcie prac, to we wskazanym terminie mamy prawo do działania. W przeciwnym przypadku nie mamy prawa zaczynać jakichkolwiek prac budowlanych. Może się to bowiem wiązać z karą pieniężną za naruszenie prawa. Pozwolenie na budowę domu będzie nam natomiast potrzebne jeśli budowa danego domu ogranicza możliwości zagospodarowania sąsiadującej działki. Odpowiednie zgody są wymagana w przypadku budowy na terenie projektu Natura 2000, na obszarze zabytkowym lub gdy chcemy wybudować bliźniak lub dom wielorodzinny.
Co grozi za budowę domu bez pozwolenie bądź zgłoszenia budowy?
Wybudowanie domu to spora inwestycja, która powinna być dobrze przygotowana. Dlatego zanim rozpoczniemy pracę, trzeba dokładnie przeanalizować, czy w naszym przypadku potrzebne będzie pozwolenie czy wystarczy tylko zgłoszenie budowy. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, budowa domu bez pozwolenia jest nielegalna i podlega karze. Czy tak samo jest w przypadku braku zgłoszenia budowy? Brak wymaganego pozwolenia nie oznacza, że możemy sobie pozwolić na tak zwaną "wolną amerykankę". Brak zgłoszenia budowy może skutkować nakazem wstrzymania prac budowlanych lub koniecznością wyburzenia dotychczas powstałego budynku. W każdym przypadku poniesione zostaną spore koszta. Dlatego warto przestrzegać prawa budowlanego, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze.
dzony: Napisał postów [6600], status [VIP]
co za debilny artykuł!!! z którego petent ma galimatias w głowie.