- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 4774
- Dodano: 2019-12-31 / 17:58
- Komentarzy: 2
W 2020 r. kara za brak OC będzie wyjątkowo bolesna
Bez obowiązkowego ubezpieczenia OC narażasz się na płacenie wysokiego odszkodowania gdy spowodujesz wypadek lub kolizję i to z własnej kieszeni! To jednak nie wszystko - za brak takiej polisy grożą także surowe i nieuchronne kary finansowe.
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że w Polsce około 0,4 procenta wszystkich aktywnych pojazdów mogących brać udział w ruchu może nie posiadać, stale lub czasowo, obowiązkowej polisy OC.
Kary za brak OC rosną wraz z płacą minimalną. To od jej wysokości zależy kara jaką możemy otrzymać za brak ważnego ubezpieczenia OC, także nie możemy się dziwić, że z roku na rok jest wyższa. Wysokość opłaty karnej za brak ważnego OC komunikacyjnego uzależniona jest od kilku czynników. Jednym z nich jest rodzaj używanego pojazdu.
Jeśli podróżujesz samochodem osobowym równowartość kary może sięgnąć maksymalnie dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Właściciele samochodów ciężarowych i autobusów zapłacą już nawet trzy razy tyle co płaca minimalna. Właściciele niewymienionych pojazdów poniosą koszty 1/3 minimalnego wynagrodzenia za pracę.
W 2019 roku stawka, która obowiązywała właścicieli pojazdów osobowych była o 300 złotych wyższa niż w 2018 roku, dziś kara ta wynosi 4500 zł. Tylko, bo już w przyszłym roku wzrośnie o solidną kwotę. Co ważne, wystarczy już jeden dzień zaległości w opłaceniu polisy, a zacznie się nami interesować Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeśli dostaniemy wezwanie do zapłaty, a okaże się, że przekroczyliśmy termin do 3 dni, obowiązuje nas niższa kara, bo "tylko" 20 procent stawki (co daje sumę 900 złotych dla osobówek, 1350 zł dla samochodów ciężarowych).
- W ciągu trzech kwartałów 2019 roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystawił 93 tysiące wezwań do zapłacenia kary za brak OC, o blisko 25 tysięcy więcej niż w analogicznym okresie minionego roku - poinformował Hubert Stoklas, wiceprezes Ubezpieczeniowego Fundusz Gwarancyjnego.
W 2020 roku, w związku ze wzrostem płacy minimalnej do 2600 brutto, automatycznie wzrośnie kara za brak ważnej polisy OC. Już nie będzie to 4500 złotych (w przypadku 100 proc. opłaty dla samochodu osobowego), a 5200 złotych, co daje aż 700 złotych więcej.
Dlaczego posiadanie ubezpieczenia jest tak ważne? Kary za jego brak są często mniej dotkliwe, niż kwota, którą będziemy musieli wydać uczestnicząc w wypadku. - Najwyższe regresy dochodzone przez Fundusz przekraczają milion złotych, każdy. Rekordzista ma do zwrotu ponad 1,4 mln złotych za wypadek spowodowany nieubezpieczonym motocyklem, w którym potrącił rowerzystkę. W wyniku odniesionych obrażeń kobieta zmarła. Kolejny sprawca ma do oddania UFG - 1,37 mln złotych, za wypadek, w wyniku którego pasażer nieubezpieczonego pojazdu doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany - słyszymy.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
opolaninn: Napisał postów [2749], status [Szycha]
A jak auto stoi w warsztacie .?klasykrestaurowany.?