• Wyświetleń: 2596
    • Dodano: 2020-03-02 / 09:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Jakie PITy składa ryczałtowiec - PIT 28 i załączniki w rozliczeniu ryczałtu

    Niektórzy przedsiębiorcy mają możliwość rozliczania się z fiskusem, stosując ryczałt. Jest to uproszczona forma płacenia podatków, w której co prawda nie można korzystać z odliczenia kosztów, ale w zamian za to płaci się jedną, niższą stawkę podatku. Ma ona różną wysokość w zależności od tego, jaka działalność jest przedmiotem opodatkowania. Może wynosić od trzech (na przykład rybactwo, produkcja zwierzęca) do dwudziestu procent (przykładowo: nauczyciele, lekarze czy tłumacze) uzyskanych przychodów.

    Ta forma opodatkowania przeznaczona jest głównie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w postaci spółki jawnej lub cywilnej. Muszą one jednak w roku poprzedzającym okres rozliczeniowy zanotować przychody nie większe niż 250 000 euro, przy czym przedsiębiorcy, którzy osiągają przychody dziesięciokrotnie mniejsze mogą odprowadzać podatek kwartalnie. Obowiązkowe jest również prowadzenie księgi przychodów, ewidencji środków trwałych oraz wyposażenia. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym zawiera również wykaz działalności, które nie mogą podlegać rozliczeniu ryczałtowym.
     
    1. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
    2. Jakie PITy składa ryczałtowiec?
    3. Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody
    4. Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?
    5. Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?
     
    Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
     
    Wielu początkujących przedsiębiorców staje przed dylematem - rozliczenie ryczałtem czy płacenie VAT? Można oczywiście płacić oba te podatki, jednak znacznie korzystniejszym rozwiązaniem jest wybranie jednego z nich. Jeśli zakres planowanej lub prowadzonej działalności mieści się w wytycznych ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, warto jest wybrać tę opcję. Przede wszystkim ze względu na prostotę - ilość wymaganych dokumentów jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych rozliczeń, a w dodatku preferencyjne stopy opodatkowania gwarantują większe zyski. Rozpoczęcie działalności lub zmiana formy opodatkowania powinna być zgłoszona do właściwego Urzędu Skarbowego oraz do CEiDG. Utrata prawa do rozliczania ryczałtem następuje w sytuacji, gdy przedsiębiorca wykona niedopuszczalną przy tej formie opodatkowania transakcję lub przekroczy roczny limit przychodów.
     
    Jakie PITy składa ryczałtowiec?

    Coroczne rozliczenie się z fiskusem to podstawowy obowiązek każdego przedsiębiorcy. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą rozliczając się za pomocą ryczałtu powinny wykorzystać formularz PIT-28. Jest to podstawowy dokument, na podstawie którego rozliczymy swoją działalność i należy złożyć go we właściwym Urzędzie Skarbowym do końca lutego roku następującego po okresie rozliczeniowym. Oprócz tego, jeśli zaistnieje taka konieczność, należy złożyć PIT-28/B informujący o przychodach osiągniętych z prowadzenia spółki, PIT/D jeśli chcemy odliczyć ulgę budowlaną, PIT/2K informujący o wydatkach związanych z inwestycjami budowlanymi a także PIT/O - informujący, z jakich ulg ewentualnie skorzystała rozliczająca się osoba.
     
    Działalność opodatkowana ryczałtem a inne dochody
     
    Sporo osób prowadzi własną działalność gospodarczą, jednocześnie będąc zatrudnioną na etat w innym przedsiębiorstwie. W takim przypadku konieczne jest nie tylko rozliczenie pit na wspomnianym wcześniej formularzu PIT-28, ale również, za pomocą PIT-37 udokumentowanie dochodów osiągniętych z innej działalności. W tym przypadku graniczną datą złożenia dokumentu w Urzędzie Skarbowym jest 30 kwietnia następnego roku.
     
    Jakie PITy składa ryczałtowiec, gdy zatrudnia pracowników?

    Rozliczenie ryczałtem wykorzystywane jest najczęściej przez osoby, które prowadzą działalność gospodarczą samodzielnie. Zdarza się jednak, iż zatrudniają one dodatkowych pracowników. Wówczas na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek złożenia właściwych deklaracji podatkowych. Najważniejszym dokumentem jest PIT-11, który powinien - w formie elektronicznej - być wysłany najpóźniej do końca stycznia. Do końca lutego powinien natomiast w formie papierowej trafić do rąk pracowników. Informacja o rocznym zryczałtowanym podatku dochodowym powinna znaleźć się na formularzu PIT - 8AR natomiast wysokość zaliczek pobranych na poczet podatku na formularzu PIT - 4R. Oba te dokumenty powinny być wysłane do końca stycznia do US. Zatrudnieni pracownicy tych formularzy nie otrzymują.
     
    Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?
     
    Od pewnego czasu istnieje możliwość rozliczania się z fiskusem przez Internet z wykorzystaniem odpowiedniego oprogramowania. Jest to coraz powszechniejsza forma składania deklaracji podatkowej, w dodatku można już wykorzystać pit-y wstępnie rozliczone przez państwo. Programy do rozliczania są bardzo intuicyjne i ich obsługa nie powinna nikomu sprawiać większych problemów. Uniknie się wtedy kolejek w Urzędzie Skarbowym, co było dotychczas bardzo irytujące zwłaszcza dla osób zwlekających ze złożeniem PIT-ów do ostatnich dni. Odpowiednie szyfrowanie zapewnia maksymalne bezpieczeństwo wszystkim udostępnianym danym, dlatego nie ma szans, by wpadły one w obce ręce. Popularność i wygodę tego rozwiązania docenili Polacy - w ubiegłym roku w ten sposób złożono ponad 16 milionów deklaracji.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".