• Wyświetleń: 2470
    • Dodano: 2019-12-23 / 15:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Sucha skóra - po jaki krem sięgnąć, aby ją nawilżyć?

    Sucha skóra piecze i swędzi, powodując nieustanny dyskomfort. Jedynym ratunkiem na uśmierzenie dolegliwości skóry jest jej nawilżenie i ukojenie za pomocą specjalistycznego kremu. Dowiedz się, jaki powinien to być krem i jakie substancje powinny znajdować się w jego składzie.

    Sucha skóra - czyli jaka?


    Sucha skóra jest łatwa do rozpoznania. Przede wszystkim objawia się uczuciem ściągnięcia, a przy dużej utracie wody z naskórka zaczyna się lekko marszczyć. Poza tym jest szorstka w dotyku, z widocznymi, delikatnymi pęknięciami. Bywa podrażniona i zaczerwieniona oraz swędząca. Wszystkie te objawy są skutkiem niedostatecznego zatrzymywania wody w naskórku oraz słabej bariery ochronnej.


    Za utrzymanie odpowiedniego stanu nawilżenia odpowiedzialne są dwa mechanizmy. Wyróżnia się:



  • zdolność skóry właściwej, jak również naskórka, do wiązania wody i zatrzymywania jej wewnątrz swoich warstw. Odpowiadają za to przede wszystkim składniki NMF (naturalnego czynnika nawilżającego występującego w warstwie rogowej), jak również proteiny i węglowodany;

  • szczelna bariera ochronna, która zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z naskórka. Zapewniają ją lipidy znajdujące się w strukturach cementu międzykomórkowego w warstwie rogowej, jak również płaszcz hydrolipidowy znajdujący się na powierzchni naskórka.


  • Kiedy te mechanizmy zaczynają źle działać i woda ucieka z naskórka, wtedy dochodzi do przesuszenia skóry. Wpływ na to mają zarówno czynniki pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego.


    Przyczyny suchej skóry


    Czynniki zewnętrzne


    Sucha skóra pojawia się u większości osób na skutek niekorzystnych warunków środowiskowych. Duży wpływ na jej powstawanie ma przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, zimny wiatr, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV lub chlorowana woda w basenie. Do tego dołączyć można niewłaściwe praktyki pielęgnacyjne, takie jak kąpanie się w zbyt gorącej wodzie, używanie do mycia zwykłego mydła, które wpływa niekorzystnie na pH skóry czy też korzystanie z silnych detergentów, bez zabezpieczenia rąk kremem barierowym lub rękawicami. Nie bez znaczenia jest tu też niewłaściwa dieta uboga w witaminę A oraz kwasy omega.


    Czynniki wewnątrzpochodne


    Czynnikami, które sprzyjają występowaniu suchej skóry, są choroby ogólnoustrojowe takie nadczynność tarczycy, niewydolność nerek czy też cukrzyca. Nadmierne przesuszenie naskórka powiązane jest też z takimi schorzeniami dermatologicznymi jak: łuszczyca, rybia łuska, czy też atopowe zapalenie skóry. To ostatnie - czyli AZS związane jest z zaburzeniami układu immunologicznego oraz niedoborem białka - filagryny, które odpowiada za silną barierę ochronną skóry. Suchość skóry związana jest też z fizjologicznym procesem starzenia się lub niedojrzałością mechanizmów obronnych skóry u wcześniaków.


    Pielęgnacja suchej skóry


    Sucha skóra twarzy


    Sucha skóra twarzy to często problem kobiet, które nieumiejętnie zmywają makijaż lub używają do tego zbyt agresywnych środków. Kiedy zbyt mocno i zbyt długo pocieramy skórę wacikiem nasączonym np. mleczkiem kosmetycznym, skóra traci swój naturalny płaszcz hydrolipidowy. Poza tym zarówno środki do makijażu, jak i nieodpowiednio dobrany kosmetyk do demakijażu, zmieniają pH skóry. Staje się ona wówczas przesuszona i pozbawiona silnej bariery ochronnej. Aby przywrócić prawidłowe pH należałoby, tuż po zmyciu twarzy za pomocą łagodnego płynu micelarnego, wyrównać pH przy pomocy toniku. Po takim zabiegu dobrze użyć delikatnego nawilżającego kremu z grupy emolientów, takiego jak np. krem do twarzy Emolium.


    Sucha skóra ciała


    Aby nie dopuszczać do przesuszenia skóry ciała, należy w pierwszej kolejności zadbać o właściwy dobór środków myjących. A to dlatego, że korzystamy z nich kilka razy dziennie, nasza skóra dłoni ma z nimi kontakt wielokrotnie, a skóra ciała poddana porannemu i wieczornemu prysznicowi z użyciem zwykłego mydła, czy żelu z drogerii, szybko się wysusza. Zwykłe mydło ma zasadowe pH, a naturalny odczyn skóry jest kwaśny. Chroni on skórę przed wnikaniem w nią różnego rodzaju bakterii i zarazków. Kiedy zmywamy naturalny płaszcz ochronny z naszej skóry przy pomocy zwykłego mydła czy żelu, wówczas pozbywamy się bariery, która z jednej strony zapobiega wnikaniu drobnoustrojów, a z drugiej zabezpiecza przed nadmierną utratą wody przez naskórek. Jeśli chcemy poprawić stan, powinniśmy sięgnąć po syndety lub emolienty do mycia typu Emolium Dermocare kremowy żel do mycia, który nie tylko nie niszczy bariery ochronnej, ale jeszcze poprawi jej stan. A uczyni to dzięki lipidom pochodzącym z masła shea czy olejowi macadamia.


    Kolejnym elementem pielęgnacji suchej skóry jest dobór odpowiednich środków kosmetycznych. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się emolienty, czyli preparaty kosmetyczne, które posiadają zarówno właściwości nawilżające, natłuszczające, jak i poprawiające elastyczność skóry. Stanowią zarówno element profilaktyki, jak i leczenia niektórych chorób skóry, np. AZS (atopowego zapalenia skóry). Przy atopowym zapaleniu skóry, gdzie występują defekty w barierze naskórkowej skóry, bardzo ważna jest regularna aplikacja emolientu. Należy pamiętać, że aby osiągnąć pożądany rezultat w postaci poprawy kondycji skóry i lepszego jej nawilżenia oraz natłuszczenia, należy stosować preparat przynajmniej kilka razy dziennie (co najmniej co 4-6 godzin). To samo tyczy się suchej skóry u zdrowych osób. Tylko regularne, częste nakładanie emolientu może wspomóc odbudowę płaszcza hydrolipidowego i zapewnić elastyczność skórze.


    Dlaczego krem Emolium jest najlepszy dla suchej skóry?


    Emolium krem należy do grupy emolientów, czyli kosmetyków o działaniu okluzyjnym (powlekającym skórę na zewnątrz), nawilżającym i poprawiającym funkcjonowanie warstwy lipidowej skóry. Tego typu krem jest najlepszym wyborem dla przesuszonej skóry, gdyż:



  • poprawia barierę ochronną skóry i nie dopuszcza do TEWL, czyli przeznaskórkowej utraty wody. Krem Emolium zapewnia właściwą ochronę skóry, dzięki powleczeniu jej powierzchni składnikami filmotwórczymi, które tworzą fizyczną barierę dla parującej wody. Zawarte w kosmetyku składniki o właściwościach okluzyjnych (m.in. parafina) zatrzymują wodę w naskórku, co z kolei powoduje, że przenika ona do korneocytów, zwiększając ich objętość oraz napięcie. Konsekwencją tego typu działań jest lepsze uszczelnienie przestrzeni międzykomórkowych i nieprzepuszczanie bariery ochronnej.

  • Silnie nawilża dzięki zawartym w nim humektantom, czyli substancjom mającym zdolność przyciągania cząsteczek wody z głębszych warstw naskórka. Humektanty potrafią wiązać cząsteczki wody i utrzymywać je w warstwie rogowej skóry. To sprawia, że jest ona przez cały czas dobrze napięta i elastyczna. Do tego typu substancji zalicza się m.in. hialuronian sodu, który odnaleźć możemy w kremie Emolium Dermocare dostępnym tutaj: https://www.emolium.pl/produkty/krem-75ml#.

  • Odbudowuje warstwę lipidową skóry. Czyni to poprzez uzupełnienie składników niedoborowych, czyli lipidów, które regulują prawidłowe funkcjonowanie korneocytów. Obecny w kremie Emolium Dermocare olej macadamia, zasobny w NNKT, przywraca równowagę kwasowo-lipidową skóry oraz polepsza jej strukturę, dzięki zawartości witaminy A i E.

  • Jest hipoalergiczny. Sucha skóra, bardziej niż zdrowa i nawilżona, narażona jest na wszelkiego rodzaju podrażnienia oraz alergie kontaktowe. W związku z tym ważne jest, aby przy wysuszonym naskórku nie stosować kremów o zbyt dużej ilości barwników czy sztucznych dodatków. Te substancje mogą bowiem działać uczulająco. Jeśli mamy przesuszony naskórek, lepiej sięgnąć po krem dla alergików, w którym ryzyko wystąpienia alergii kontaktowej jest zminimalizowane.

  • Zawiera substancje kojące takie jak np. alantoina. Przy suchej skórze, łatwo zaczerwienia i świąd, gdyż jest ona cały czas podrażniona. Krem Emolium wycisza nadreaktywną skórę i pozwala jej się unormować. Zmniejsza w ten sposób nieprzyjemne odczucia związane z przesuszonym naskórkiem.


  • Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!


    Źródła:



  • M. Sikorska, R. Nowicki, A. Wilkowska, Pielęgnacja skóry suchej i wrażliwej, "Alergologia Polska" 2015, nr 2, s. 158-161. Dostęp online 11 grudnia 2019 https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2353385415001222

  • J.Arct, K. Pytkowska, Kosmetyki do pielęgnacji skóry suchej, "Cosmetology Today" 2009, nr 3, s. 34-41

  • Sucha skóra jako problem dermatologiczny i kosmetyczny, praca zbiorowa, "Roczniki Pomorskiej Akademii w Szczecinie" 2008, tom 54, nr 3, s. 54-57. Dostęp online 11 grudnia 2019 https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0018/13266/54-03-08.pdf

  • K.Welz-Kubiak, A. Reich, Znaczenie emolientów w codziennej pielęgnacji skóry, "Forum Dermatologicum" 2016, tom 2, nr 1, s. 20-23. Dostęp online 11 grudnia 2019 https://journals.viamedica.pl/forum_dermatologicum/article/view/45532/33985


  • Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".