Sucha skóra - czyli jaka?
Sucha skóra jest łatwa do rozpoznania. Przede wszystkim objawia się uczuciem ściągnięcia, a przy dużej utracie wody z naskórka zaczyna się lekko marszczyć. Poza tym jest szorstka w dotyku, z widocznymi, delikatnymi pęknięciami. Bywa podrażniona i zaczerwieniona oraz swędząca. Wszystkie te objawy są skutkiem niedostatecznego zatrzymywania wody w naskórku oraz słabej bariery ochronnej.
Za utrzymanie odpowiedniego stanu nawilżenia odpowiedzialne są dwa mechanizmy. Wyróżnia się:
Kiedy te mechanizmy zaczynają źle działać i woda ucieka z naskórka, wtedy dochodzi do przesuszenia skóry. Wpływ na to mają zarówno czynniki pochodzenia zewnętrznego, jak i wewnętrznego.
Przyczyny suchej skóry
Czynniki zewnętrzne
Sucha skóra pojawia się u większości osób na skutek niekorzystnych warunków środowiskowych. Duży wpływ na jej powstawanie ma przebywanie w ogrzewanych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, zimny wiatr, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV lub chlorowana woda w basenie. Do tego dołączyć można niewłaściwe praktyki pielęgnacyjne, takie jak kąpanie się w zbyt gorącej wodzie, używanie do mycia zwykłego mydła, które wpływa niekorzystnie na pH skóry czy też korzystanie z silnych detergentów, bez zabezpieczenia rąk kremem barierowym lub rękawicami. Nie bez znaczenia jest tu też niewłaściwa dieta uboga w witaminę A oraz kwasy omega.
Czynniki wewnątrzpochodne
Czynnikami, które sprzyjają występowaniu suchej skóry, są choroby ogólnoustrojowe takie nadczynność tarczycy, niewydolność nerek czy też cukrzyca. Nadmierne przesuszenie naskórka powiązane jest też z takimi schorzeniami dermatologicznymi jak: łuszczyca, rybia łuska, czy też atopowe zapalenie skóry. To ostatnie - czyli AZS związane jest z zaburzeniami układu immunologicznego oraz niedoborem białka - filagryny, które odpowiada za silną barierę ochronną skóry. Suchość skóry związana jest też z fizjologicznym procesem starzenia się lub niedojrzałością mechanizmów obronnych skóry u wcześniaków.
Pielęgnacja suchej skóry
Sucha skóra twarzy
Sucha skóra twarzy to często problem kobiet, które nieumiejętnie zmywają makijaż lub używają do tego zbyt agresywnych środków. Kiedy zbyt mocno i zbyt długo pocieramy skórę wacikiem nasączonym np. mleczkiem kosmetycznym, skóra traci swój naturalny płaszcz hydrolipidowy. Poza tym zarówno środki do makijażu, jak i nieodpowiednio dobrany kosmetyk do demakijażu, zmieniają pH skóry. Staje się ona wówczas przesuszona i pozbawiona silnej bariery ochronnej. Aby przywrócić prawidłowe pH należałoby, tuż po zmyciu twarzy za pomocą łagodnego płynu micelarnego, wyrównać pH przy pomocy toniku. Po takim zabiegu dobrze użyć delikatnego nawilżającego kremu z grupy emolientów, takiego jak np. krem do twarzy Emolium.
Sucha skóra ciała
Aby nie dopuszczać do przesuszenia skóry ciała, należy w pierwszej kolejności zadbać o właściwy dobór środków myjących. A to dlatego, że korzystamy z nich kilka razy dziennie, nasza skóra dłoni ma z nimi kontakt wielokrotnie, a skóra ciała poddana porannemu i wieczornemu prysznicowi z użyciem zwykłego mydła, czy żelu z drogerii, szybko się wysusza. Zwykłe mydło ma zasadowe pH, a naturalny odczyn skóry jest kwaśny. Chroni on skórę przed wnikaniem w nią różnego rodzaju bakterii i zarazków. Kiedy zmywamy naturalny płaszcz ochronny z naszej skóry przy pomocy zwykłego mydła czy żelu, wówczas pozbywamy się bariery, która z jednej strony zapobiega wnikaniu drobnoustrojów, a z drugiej zabezpiecza przed nadmierną utratą wody przez naskórek. Jeśli chcemy poprawić stan, powinniśmy sięgnąć po syndety lub emolienty do mycia typu Emolium Dermocare kremowy żel do mycia, który nie tylko nie niszczy bariery ochronnej, ale jeszcze poprawi jej stan. A uczyni to dzięki lipidom pochodzącym z masła shea czy olejowi macadamia.
Kolejnym elementem pielęgnacji suchej skóry jest dobór odpowiednich środków kosmetycznych. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się emolienty, czyli preparaty kosmetyczne, które posiadają zarówno właściwości nawilżające, natłuszczające, jak i poprawiające elastyczność skóry. Stanowią zarówno element profilaktyki, jak i leczenia niektórych chorób skóry, np. AZS (atopowego zapalenia skóry). Przy atopowym zapaleniu skóry, gdzie występują defekty w barierze naskórkowej skóry, bardzo ważna jest regularna aplikacja emolientu. Należy pamiętać, że aby osiągnąć pożądany rezultat w postaci poprawy kondycji skóry i lepszego jej nawilżenia oraz natłuszczenia, należy stosować preparat przynajmniej kilka razy dziennie (co najmniej co 4-6 godzin). To samo tyczy się suchej skóry u zdrowych osób. Tylko regularne, częste nakładanie emolientu może wspomóc odbudowę płaszcza hydrolipidowego i zapewnić elastyczność skórze.
Dlaczego krem Emolium jest najlepszy dla suchej skóry?
Emolium krem należy do grupy emolientów, czyli kosmetyków o działaniu okluzyjnym (powlekającym skórę na zewnątrz), nawilżającym i poprawiającym funkcjonowanie warstwy lipidowej skóry. Tego typu krem jest najlepszym wyborem dla przesuszonej skóry, gdyż:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!
Źródła: