- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 3521
- Dodano: 2019-12-24 / 20:01
- Komentarzy: 0
Barszcz czy grzybowa? Czym są rwaki? Co mamy dziś na talerzu?
Barszcz czy grzybowa? Kutia czy makówki? Może jednak ominąć tradycję? Zajrzeliśmy w opolskie talerze podczas wigilijnej wieczerzy. Jak się okazuje, na Opolszczyźnie kultywowane są tradycje z różnych regionów Polski, ale także te własne.
Pytanie: "Zupa grzybowa czy barszcz?" - słyszymy od najmłodszych lat. Słyszeliśmy je z pewnością w dzieciństwie w szkole, kiedy podczas okresu przedświątecznego podejmowane były tematy tradycji rodzinnych. Zwykle później pytanie pojawiało się podczas luźnych rozmów i przy okazji nawiązywania znajomości w okresie świątecznym.
- Te pytania padają często, najczęściej w okresie gorączki zakupów, gotowania i przygotowywania się do świąt. Szukamy wtedy wspólnych tematów a najłatwiej w świąteczny klimat wprowadzają nas te o jedzeniu. Każdy dom, każdy region ma swoje obyczaje, pielęgnowane od pokoleń. Ja nie wyobrażam sobie świąt bez barszczu a mój mąż świąt bez grzybowej. Idziemy więc na kompromis i jemy barszcz w wigilię Bożego Narodzenia a grzybową w pierwszy dzień świąt - mówi Katarzyna Wilczyńska, mama z Opola.
Można śmiało podkreślić, że niewątpliwie wspólnym punktem wielu obyczajów jest 12 potraw. - Ważne, żeby nie było ich mniej, często więc jest więcej. Liczymy do tego również opłatek czy ciasta a nawet kompot z suszu. U mojego męża podaje się też rwaki i moskole, ale dziś nie będzie ich niestety na stole. Jest za to kutia - dodaje Katarzyna.
Rwaki to potrawa słynąca z Mazowsza i można powiedzieć, że jest to rodzaj kopytek podawanych z kapustą i grzybami. W niektórych domach grzyby podaje się pod wieloma postaciami, a przysmakiem w tym rejonie są panierowane i smażone kapelusze podgrzybków. Zasiadający przy stole uwielbiają tez kłosy, znane też jako kluski z makiem - symbolizują powodzenie i pomyślność w przyszłym roku.
Moskole z kolei to podpłomyki z ciasta ziemniaczanego, które podaje się do grzybów. Niektórzy Opolanie sami tworzą potrawy, które chcą jeść w Wigilię.
- U mnie na stole nie ma karpia, ale nie dlatego, że jest taka tradycja a dlatego, że chcemy by wieczerza wigilijna smakowała. Tak więc pierożki to zwykłe ciasto ale w środku szpinak czosnek cebula i feta. Będzie tez sałatka jarzynowa, ale z oliwkami - mówi Marcin z Opola.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.