- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 15928
- Dodano: 2019-12-29 / 07:56
- Komentarzy: 11
Przedsiębiorco! Sprawdź czy musisz zarejestrować się w BDO
W Polsce rocznie powstaje 12,6 mln ton odpadów nie licząc "szarej strefy". Według Ministra Środowiska Baza Danych Odpadowych ochroni polska przyrodę i ułatwi życie przedsiębiorcom. Nowe regulacje zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.
Od 1 stycznia 2020 r. wszyscy przedsiębiorcy, którzy wytwarzają, zbierają, przetwarzają bądź transportują odpady, wprowadzają na rynek produkty, opakowania, wprowadzają na rynek sprzęt elektryczny, elektroniczny, pojazdy, baterie, akumulatory - powinni sprawdzić, czy muszą się zarejestrować w BDO.
Mimo nowych regulacji przedsiębiorcy uspokajani są, że "nic się nie zmieni". - Chciałbym uspokoić przedsiębiorców. Obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów spoczywa na nich już od 2001 r. Zatem 1 stycznia 2020 r. nie wprowadzamy żadnych nowych obostrzeń. Elektroniczny system jest jedynie konsekwencją przyjętych wcześniej przepisów - powiedział na konferencji prasowej wiceminister Sławomir Mazurek. Co więc oznaczają wchodzące w życie przepisy?
Do tej pory dokonywano szacunków wytwarzanych odpadów na podstawie pisemnych deklaracji, które często poddawane były w wątpliwość. Zmieni się zatem system informowania o odpadach. Chodzi o wspomniany wcześniej system elektroniczny, który ułatwi dostęp do informacji o ilości i rodzaju odpadów, co według polityków ułatwi panowanie nad sytuacją w Polsce.
Przez posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kukiz'15 zakładał przesunięcie wejścia BDO w życie o rok, jednak sejmowa komisja ochrony środowiska odrzuciła w czwartek projekt nowelizacji.
Przedsiębiorcy nadal maja wątpliwości, czy muszą rejestrować się w bazie BDO, ponieważ konsekwencje mogą być bolesne - najniższa kara za brak wpisu do BDO to 5 tys. zł.
Wejdź na stronę BDO - tam sprawdzisz, czy masz obowiązek wpisu do rejestru. Jeśli nie dopełnisz tego obowiązku, od stycznia 2020 roku nikt nie odbierze z Twojej firmy odpadów, a przeprowadzający kontrolę Inspektorat Środowiska będzie mógł nałożyć na firmę karę finansową - informuje Urząd Marszałkowski w Opolu.
Ale najpierw sprawdź, czy już wpisałeś się do tego rejestru! Możesz to sprawdzić na stronie.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
noc_nick: Napisał postów [121], status [wyjadacz]
Podatek dochodowy w Niemczech wynosi 14% , w Polsce po 30 latach od upadku PRL obniżono z 18 % na 17%, więc za 90 lat być może dogonimy Niemców. VAT w Niemczech to 19%. Jak urzędasy wprowadzają represyjne lub utrudniające życie przepisy to ze stoperem w ręku i to ludziom, którzy ciągną ten wóz.