- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1806
- Dodano: 2019-12-30 / 14:31
- Komentarzy: 4
Blisko 20 mln złotych przeznaczono na utrzymanie dróg w naszym województwie
Wymiany nawierzchni, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, nowoczesne i dobrze oświetlone przejścia dla pieszych czy inteligentna sygnalizacja. Zarząd Dróg Wojewódzkich podsumował działania w zakresie utrzymania dróg w minionym roku.
Władze województwa podkreślają, że działania ZDW w zakresie wymiany nawierzchni to mało spektakularna rzecz w ogóle działań, ale bardzo istotna. Na co dzień mówi się o wielkich inwestycjach drogowych, a ich kosmetyka pozostaje w cieniu.
- Powodzenie naszych działań to zasługa m.in. coraz lepszej współpracy z samorządami gminnym które zdają sobie sprawę że droga służy nie tylko zarządcy ale również mieszkańcom - podkreśla Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa opolskiego.
Część utrzymaniowa dróg to niemal 20 mln złotych w budżecie województwa. Łączny budżet Zarządu Dróg Wojewódzkich wyniósł w mijającym roku 208 mln złotych. Szacuje się, że z 950 km dróg wojewódzkich już około 1/3 została przebudowana. Pozostała cześć wymaga większych lub mniejszych nakładów.
- Utrzymanie dróg to zadania gdzie wymieniamy warstwę ścieralna asfaltu, to zabiegi remontowo utrzymaniowe, ale dla wielu użytkowników dróg są niezwykle istotne. Tym sposobem poprawiamy wygląd i przywracamy parametry użytkowe - mówi Bartłomiej Horaczuk, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu i podkreśla, że udało się to dzięki rekordowemu budżetowi.
- W tych 20 milionach przyznanych ZDW mogliśmy odnowić bardzo dużo nawierzchni. Łącznie udało się to zrobić na 30 kilometrach dróg wojewódzkich co kosztowało 24 mln złotych - szacuje Grzegorz Cebula, wicedyrektor ZDW w Opolu.
Wśród tych remontów warto wymienić prace na drodze 454 na odcinku Dobrzeń Wielki - Kup, inwestycję w Krapkowicach na ulicy Opolskiej (DW 415). Odnowiono odcinek Obłąki - Bodzanowice na granicy województwa, który prowadzi do samej Częstochowy i dalej na Warszawę. Inne zadania to trasa Kolonowskie - Zawadzkie - DW 463, odcinek na DW 409 Kujawy - Strzeleczki, Kopice - Krasna Góra, nieopodal dużej kopalni Kruszywa czy kontynuacje tras Januszkowice - Zdzieszowice oraz w miejscowości Nowa Wieś.
Za blisko 2 mln złotych powstały także prawie 3 km chodników, m.in. przy szkołach, kościołach czy ułatwiających dojście np. do przystanku. Ponadto zainwestowano w rekordową liczbę wzbudzanych sygnalizacji świetlnych przy znacznym zaangażowaniu finansowym samorządów (koszt 400 tys. zł, z czego 300 tys. zł dołożyły gminy) - w Tułowicach, Kolnicy, Kup i Chróścicach. Na pasach zainstalowano natomiast lampy asymetryczne (zamiast oświetlenia centralnego) znacząco poprawiające widoczność pieszego zwłaszcza w nocy. Ponadto systematycznie wymieniane są bariery energochłonne, odnawiane oznakowane poziome (w tym wszystkie przejścia dla pieszych) oraz pionowe wraz z urządzeniami bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
bodzioli: Napisał postów [14], status [nowy]
Panie Prezydencie mam gorący apel. Bardzo się cieszę tym co się dzieje w Opolu chodzi o rozwój miasta itd. Ale jako wielki fan kina jest załamany monopolem Heliosa w Opolu i jego horrendalnymi cenami ze względy na brak konkurencji. Prosze o tym pomyśleć