- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 17082
- Dodano: 2020-01-04 / 09:29
- Komentarzy: 4
Wydano nadzwyczajny zakaz wstępu do lasu w obrębie Kędzierzyna-Koźla
Aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objętych jest: 26 z 430 nadleśnictw. To stan na piątek 3 stycznia, który podały Lasy Państwowe. Wśród terenów objętych zakazem są kędzierzyńsko-kozielskie lasy.
Ustawa o lasach gwarantuje dostępność tych zielonych terenów dla wszystkich. W szczególnie określonych przypadkach nadleśnictwo może wydać zakaz wejścia do lasu. Zwykle takie restrykcje spowodowane są zagrożeniem pożarowym, opryskami chemicznymi lub zagrożeniem nadzwyczajnym. Obostrzenia podyktowane są zawsze by zapewnić bezpieczeństwo ludności lub po to by chronić przyrodę.
Aktualnie okresowym zakazem wstępu do lasu objętych jest: 26 z 430 nadleśnictw. Nie można wchodzić do lasu prawie w całym województwie lubuskim, gdzie przy terenach leśnych pojawiły się tablice informacyjne , które ostrzegają przed ASF. Z powodu występowania wirusa odwołano także VI edycję Zielonogórskiego Ultramaratonu Nowe Granice, a działkowcy nie mogą dostać się do swoich ogrodów, ponieważ droga prowadzi przez las.
Zagrożenie nadzwyczajne występuje tez w województwie wielkopolskim w okolicach Konina, w województwie podlaskim i...opolskim. W piątek 3 stycznia na mapie zakazów wstępu do lasu publikowanej przez Lasy Państwowe widzimy obszar Kędzierzyńsko-Kozielski obejmujący m.in. takie miejscowości wokół jak Reńska Wieś, Większyce, Mierzęcin, Kózki, Stara Kuźnia, Sławięcice.
Izba Rolnicza w Opolu i Opolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii o problemie dotarcia ASF do województwa opolskiego rozmawiali pod koniec 2019 roku na specjalnie zwołanej konferencji. - Pojawienie się ASF na granicy województwa lubuskiego i wielkopolskiego, to już sytuacja alarmowa. O ile w Lubuskiem jest kilkanaście stad, to już Wielkopolsce będzie dramat, który oznacza ekonomiczną zagładę wielu gospodarstw - tłumaczył w listopadzie 2019 roku Marek Froelich, Prezes Izby Rolniczej w Opolu.
Celem Izby Rolniczej w Opolu jest edukacja społeczeństwa oraz uświadomienie, że fala hejtu, która rozlewa się w social mediach może tylko pogorszyć sprawę i ułatwić rozprzestrzenianie się choroby. - To wszystko dzieje się w sytuacji, kiedy ASF zaczyna zbliżać się do granic województwa opolskiego - mówiono. Podkreślano przy tym, że osoby, które blokują sanitarny odstrzał dzików przybliżają zagrożenie gospodarcze dla całego województwa.
O zakaz wstępu do lasu w Kędzierzynie-Koźlu spytaliśmy rzecznika prezydenta miasta, co bardzo go zaskoczyło. Zaprzeczył także, aby takie informacje (o nadzwyczajnym zakazie wstępu do lasu) dotarły do władz miasta. - Również Nadleśnictwo Kędzierzyn-Koźle, które zawsze informuje nas o wszelkich zagrożeniach nie dało żadnego znaku. Ostatnio zakaz wstępu do lasu był związany z zagrożeniem pożarowym - wskazuje Piotr Pękała, rzecznik prezydenta Kędzierzyna-Koźla.
Jak informuje Nadleśnictwo Kędzierzyn - Zakaz na terenie Nadleśnictw został wprowadzony w marcu 2019 na wskutek szkód spowodowanych huraganowymi wiatrami w dniach 10-11 marca 2019.
Przypominamy, że za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20209], status [VIP]
ASF roznoszą myśliwi.Dziki nie potrafią latać by cudownie przenieść ASF ze wschodu na zachód.Dzik nie wejdzie na fermę hodowlaną rolnikowi do obory.A często nachlane towarzystwo myśliwych łazi wszędzie a przestrzeganie procedur i higieny mają w d.