• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 7606
    • Dodano: 2020-01-10 / 11:46
    • Komentarzy: 2

    Miasto stworzy miejsce do wymiany używanych rzeczy

    (Fot. Archiwum)

    W centrum miasta ma powstać "ReUżytkownia" czyli punkt, w którym Opolanie będą mogli nieodpłatnie wymienić swoje używane rzeczy. ReUżytkownia ma również edukować swoich gości.


    Miejsce do bezpłatnej wymiany używanych rzeczy jest potrzebne w naszym mieście. Dowodzą tego "wymianki", które przez wiele lat były organizowane przez Stowarzyszenie Krakoffska36. Fundacja prowadziła też pamiętliwą "Graciarnię", do której Opolanie chętnie przynosili używane rzeczy wielkogabarytowe, a potrzebujący równie chętnie stamtąd je odbierali. Niestety po rewitalizacji ulicy Krakowskiej w Opolu zabrakło miejsca na takie działania przez Stowarzyszenie.

    Władze miasta potwierdzają, że podobne miejsce powstanie w centrum Opola lub bardzo blisko centrum jeszcze w tym roku. Będzie to miejsce nie tylko bezpłatnej wymiany używanych rzeczy ale też miejsce spotkań i warsztatów edukujących Opolan.

    Projekt, który zakłada stworzenie ReUżytkowni ma na celu zmniejszenie ilości powstających odpadów. Działające na wzór starej Graciarni nowe miejsce pozwoli nadać niepotrzebnym przedmiotom drugie życie. - Chcemy, by ReUżytkownia ruszyła w pierwszej połowie tego roku. Jej główną ideą będzie edukacja. Zależy nam, żeby mieszkańcy nie wyrzucali rzeczy, by nie traktowali ich jednorazowo. W tym celu w ReUżytkowni będą prowadzone wykłady oraz warsztaty - zaznacza Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta Opola.

    W nowym miejscu wymiany będzie można zostawić na początku małe przedmioty, ubrania, nie wyklucza się, że będą prowadzone również zbiórki rzeczy wielkogabarytowych. Trwa tworzenie regulaminu nowego miejsca.

    W tworzenie ReUżytkowni zaangażowani są przedstawiciele fundacji, stowarzyszeń, przedsiębiorców, pracowników samorządowych, ośrodków naukowych, jednostek miejskich czy mieszkańców. W grudniowym spotkaniu uczestniczyła również jedna z wolontariuszek działającej z sukcesem w Poznaniu Po-Dzielni. Urzędnicy konsultują opolski projekt także z zagranicznymi partnerami, u których funkcjonują takie miejsca.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2020-01-10 19:16:31 [188.123.205.*] id:1588466  
    ombre: Napisał postów [20209], status [VIP] Reputacja
    Fundacja prowadziła też pamiętliwą "Graciarnię".Prawie każdy robi błędy ale ten ogrom błędów w art.na 24Opole ociera się o wtórny analfabetyzm.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2020-01-10 22:53:24 [37.248.166.*] id:1588472  
    mirek1978: Napisał postów [1628], status [Szycha] Reputacja
    Widzę, że Ty także to widzisz. Kiedy skrytykowałem artykuł o "zjedzeniu choinki" idioci mnie zwyzywali. Szczerze mam to w du...Poziom O. Pozdrawiam lizusów ratuszowych