- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 9906
- Dodano: 2020-01-25 / 13:09
- Komentarzy: 0
Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przeprowadzili nowatorską operację ratującą życie
(Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu )
Operację ratującą życie przeprowadzili lekarze Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Pacjent, który cierpiał na ostre niedokrwienie jelit czuje się bardzo dobrze.
Taki zabieg został przeprowadzony w województwie opolskim po raz pierwszy. Lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu, prof. dr hab. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej razem z dr n. med. Jackiem Hobotem oraz z zespołem specjalistów przeprowadzili u 54-letniego pacjenta z niedokrwieniem jelit operację wykonania by-passa od aorty do tętnicy krezkowej górnej.
To była operacja ratująca życie, gdyż ostre niedokrwienie jelit należy to stanów bezpośredniego zagrożenia życia. - Od wielu lat cierpiałem na bóle brzucha, początkowo niezdiagnozowane. Schudłem ponad 30 kilogramów, od dwóch lat nie mogłem normalnie jeść, byłem odżywiany pozajelitowo - wyjaśnia 54-letni pacjent.
- Diagnostyka ostrego niedokrwienia jelit jest bardzo trudna - potwierdza prof. dr hab. med. Grzegorz Oszkinis, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej. - Na to schorzenie narażone są zwłaszcza osoby z miażdżycą.
W przypadku pana Radosława niezbędna była skomplikowana operacja wstawienia bypassu łączącego aortę z tętnicą krezkową górną. Tętnice krezkowe - górna i dolna - to naczynia odpowiedzialne za zaopatrzenie jelit w krew.
- To była jedyna opcja, aby przywrócić prawidłowe ukrwienie jelit u pacjenta, a choroba doprowadziła już do powikłań - dodaje dr Jacek Hobot, zastępca kierownika oddziału. - Bypass to pewnego rodzaju pomost łączący aortę brzuszną z tętnicą krezkową górną, dzięki czemu uzyskaliśmy prawidłowy przepływ do jelit. Teraz powinny normalnie funkcjonować, a chory wróci do zdrowia.
Nasi lekarze przeprowadzili pierwszą taką operację w regionie. W kraju wykonuje się takich operacji niewiele ze względu na trudność i powikłania prowadzące do martwicy jelit. Pacjent po operacji czuje się dobrze.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.