- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1975
- Dodano: 2020-02-05 / 16:14
- Komentarzy: 9
Politechnika Opolska wyszkoli urzędników, by skuteczniej walczyć z zanieczyszczeniem powietrza
Politechnika Opolska będzie kształcić urzędników, by mogli skutecznie walczyć ze smogiem. Województwo opolskie stara się o pieniądze z unijnego programu LIFE. To narzędzie do jeszcze skuteczniejszej dbałości o czyste powietrze.
Projekt LIFE, to unijny program, który ma na celu przyspieszenie wdrażania działań służących poprawie jakości powietrza. Do projektu włączono Politechnikę Opolską, która będzie służyła jako baza szkoleniowa dla urzędników, którzy zajmą się kwestiami jakości powietrza w regionie opolskim. Do "wzięcia" jest dofinansowanie wysokości 10 mln złotych.
- Każdy mieszkaniec gminy będzie wiedział, że może skorzystać z wiedzy specjalisty, który podpowie i zaproponuje rozwiązania związane z wymianą źródeł ciepła. Specjaliści sprawdzą czy np. wystarczy ocieplić budynek, jaki piec zastosować. Każda gmina wytypuje jedną osobę, która zostanie wykształcona przez naukowców z Politechniki Opolskiej. Ważne jest to, aby dokonywać zmian - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego.
Warto dodać, że to projekt zupełnie odrębny od programu wymiany starych pieców, który w naszym województwie działa bez zarzutu. - Chcemy, żeby tym razem dofinansowanie do wymiany źródeł ciepła mogły otrzymać także instytucje publiczne, nie tylko właściciele mieszkań i wspólnoty mieszkaniowe - podkreśla marszałek.
Głównym lokalnym źródłem przekroczeń pyłów zawieszonych i benzo(a)piernu jest ogrzewanie indywidualne, które odpowiada za 42% stężeń w obszarze przekroczeń. Władze województwa zaznaczają, że o pieniądze unijne będą się starać po raz drugi. Wcześniejsza próba nie przyniosła skutku. Warto podkreślić, że województwo opolskie nie konkuruje z żadnym innym regionem Polski.
- Politechnika Opolska jest partnerem urzędu marszałkowskiego. Naszym zadaniem będzie prowadzenie studiów przygotowujących pracowników, którzy będą skutecznie doradzać m.in. w wymianie kotłów. A gminy są tym bardzo zainteresowane. Drugi nasz obszar to wspieranie systemów, które pozwolą nam zebrać informacje o jakości powietrza - zaznacza Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.
Jeśli uda się uzyskać dofinansowanie, to jeszcze w tym roku rozpocznie się inwentaryzacja źródeł ciepła. Roczne studia, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem miałyby się rozpocząć w lutym 2021 roku.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Rex: Napisał postów [4680], status [VIP]
Znowu biorą się za temat od d... strony. Może wreszcie trzeb zacząć Polaków traktować w UE na równi np. z Niemcami i z pieniędzy UE dofinansowywać ekologiczne piece w 100% tak jak dofinansowują z pieniędzy UE Niemcy swoich obywateli. Już i tak jest lepiej bo w latach 2008-2015 mogliśmy być co najwyżej parobkami u Bauera (zwykle tureckiego pochodzenia) a dziś kupujemy niemieckie linie lotnicze, a Niemcy płaczą że nie ma kto szparagów zbierać Tak to boli tych z PO PSL N SLD i ich niemieckich mocodawców