- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 2397
- Dodano: 2021-01-18 / 18:33
- Komentarzy: 7
Strażacy apelują o rozwagę: Pokrywa lodu na akwenach jest cienka
Ujemne temperatury, które występują w tegorocznym okresie zimowym głównie nocą powodują, że niewielkie akweny pokrywa warstwa lodu. Przypominamy i uczulamy: Wchodzenia na zamarznięty akwen nigdy nie jest bezpieczne!
Służby ratunkowe alarmują o niebezpieczeństwie jakim jest wchodzenie na zamarznięte akweny.
Wbrew pozorom rzeki, stawy i jeziora pokryte lodem nie są atrakcyjnym miejscem do spacerów i zabaw. Tej zimy tafla lodu na akwenach jest zjawiskiem póki co raczej rzadkim. Mimo to warto zwrócić uwagę, szczególnie przed feriami, abyśmy przypomnieli swoim bliskim o niebezpieczeństwie, jakie niesie za sobą wejście na lód.
Cienki lód, który po mroźnej nocy pojawia się na jeziorach nie nadaje się do uprawiania sportów zimowych. Temperatura od kilku dni utrzymuje się na minusie w dzień i spada w nocy do minus kilkunastu stopni. Tworząca się w nocy tafla lodu absolutnie nie nadaje się do zabaw, jest także bardzo cienka.
Mimo wszystko warto wiedzieć, że jeziora zamarzają początkowo od brzegu, a nasze przekonanie o stabilności pokrywy lodowej może być bardzo złudne.
Strażacy alarmują, że zamarznięte stawy i jeziora w żadnym wypadku nie są odpowiednim miejscem do jazdy na łyżwach, tym bardziej nie są dobrym miejscem dla bawiących się dzieci i młodzieży.
- Nie należy wchodzić na zamarznięty lód, ponieważ nigdy nie ma stuprocentowej pewności jak gruba jest jego warstwa. Z pozoru pokrywa w zbiorniku może wydawać się gruba, jednak im dalej tym lód może być cieńszy a jednocześnie mniej trwały i kruchy. Warto wiedzieć, że nośność lodu zależy od jego grubości. Pokrywa o grubości około 7 cm jest w stanie utrzymać dorosłego człowieka na tafli lodu, jednak przemieszczanie się po niej jest nadal niebezpieczne. Minimalna grubość lodu dla miłośników wędkarstwa to minimum 10 cm. Przy takiej grubości lód utrzyma wędkarza i ewentualnie drugą osobę stojącą obok. Pokrywa grubości 25-30 cm jest w stanie utrzymać samochód osobowy - słyszymy.
Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, nawet najlepsze zabezpieczenia i sprzęt asekuracyjny. Nie warto ryzykować życia swojego i bliskich ponieważ w razie wypadku służby ratunkowe mogą nie zdążyć z pomocą.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
ombre: Napisał postów [20142], status [VIP]
Do morsów też apelują?