- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 4165
- Dodano: 2020-02-09 / 09:01
- Komentarzy: 16
Opolscy naukowcy pracują nad stworzeniem "Panelu Wiatrowego"
(Fot. Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA )
Jego wydajność jest porównywana do wydajności fotowoltaiki. Innowacyjny produkt o nazwie "Panel Wiatrowy" ma szansę zrewolucjonizować rynek instalacji odnawialnych źródeł energii.
Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA współpracując z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Opolu oraz zwycięzcami konkursu "Warm Up Your Business" rozpoczyna prace projektowe, których celem jest przygotowanie innowacyjnego produktu o nazwie "Panel Wiatrowy".
Panel Wiatrowy to rozwiązanie, które ma szansę zrewolucjonizować rynek instalacji odnawialnych źródeł energii. Jego przewagą na tle innych dostępnych technologii wykorzystujących siłę wiatru jest możliwość produkcji energii przy bardzo słabym wietrze. Dużą zaletą systemu jest jego skalowalność, łatwość montażu oraz przyjazna i bezpieczna konstrukcja. Atrakcyjna ma być również cena finalnego produktu.
Jak działa Panel Wiatrowy? Na prostokątnej ramie, której wymiary mogą być dowolne, montowane są pionowe turbiny wiatrowe (wirniki). Ich ilość dopasowywana jest do potrzeb odbiorcy. Gdy wieje wiatr, wirniki wprawiane są w ruch i kręcą się bezgłośnie wzdłuż pionowej osi obrotu. Prądnica, będąca elementem konstrukcji generuje energię elektryczną, która zaspokaja potrzeby energetyczne budynku. Nadwyżka wyprodukowanej energii może być przechowywana w magazynie energii i uzupełniać jej brak w okresie zwiększonego zapotrzebowania.
Atutem panelu wiatrowego jest możliwość montażu w dowolnym miejscu, z powodzeniem może stanowić np. element przydomowego ogrodzenia.
- Energetyka Cieplna Opolszczyzny SA, choć swoją podstawową działalność opiera na wytwarzaniu i przesyłaniu ciepła systemowego, dostrzega również rozwijające się potrzeby w zakresie indywidualnych źródeł energii odnawialnej - mówi Mirosław Romanowicz, Członek Zarządu ECO ds. operacyjnych.
- Wszyscy widzimy ogromny potencjał w Panelu Wiatrowym - mówi Paweł Krawczyk Członek Zarządu ds. Ekonomicznych ECO - bardzo chcemy doprowadzić projekt do fazy, w której ostateczny produkt będzie można zamówić do swojego domu" .
- Jesteśmy podekscytowani, że udało nam się znaleźć partnera biznesowego, który pomoże nam rozwijać projekt naszego życia - mówi Rafał Juszko, jeden z autorów koncepcji. ECO pomaga nam zarówno finansowo jak i merytorycznie, dzięki czemu możemy rozpocząć konkretne prace i mieć pewność, że podążają one w odpowiednim kierunku. Ponadto, dzięki możliwości skorzystania z zaplecza wiedzy i technologii, jakie zaoferował nam Park Naukowo-Technologiczny możemy już teraz po prostu pracować nad naszym panelem."
Zakończenie prac badawczo-rozwojowych planowane jest na koniec bieżącego roku. Wtedy to, gotowy będzie prototyp wirnika, który jest kluczowym elementem Panelu Wiatrowego.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Rex: Napisał postów [4680], status [VIP]
To się nazywa hipokryzja. ECO które ładuje węgiel do swoich piecy gdy jest możliwość taniego ciepła z odpadu jakim jest para z Elektrowni Opole mówi o jakiś ekologicznych rozwiązaniach To są mżonki. Czas aby ABW zabrał się za ten Układ Zamknięty. Tanie ciepło z Elektrowni nie bzdury z wiatru kijem po piasku pisane