- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 3416
- Dodano: 2020-02-19 / 15:22
- Komentarzy: 2
"Mam depresję" to zwrot którego nadużywamy. Jak rozpoznać to zaburzenie?
Depresja jest zaburzeniem o którym wciąż zbyt mało wiemy. Co ważne, cierpią na nią nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci. O tym, jak rozpoznać objawy depresji, jak sobie z nią radzić i dokąd się udać po pomoc podpowiadali specjaliści zaproszeni do opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Depresja nie jest chorobą, to poważne zaburzenie, którego objawami są m.in. poczucie smutku, bezradności, osamotnienia, złego nastroju, braku chęci do działania oraz negatywne postrzeganie rzeczywistości. Co ważne, nie możemy depresji u siebie stwierdzić sami.
Specjaliści z Centrum Terapii Nerwic z Mosznej oraz Młodzieżowego Centrum Terapii Nerwic w Zawadzie odpowiadali dziś na pytania pacjentów wskazując placówki czy rozwiązania, jakie mogą pomóc zarówno zainteresowanym jak i ich bliskim w walce z depresją.
Zarówno lekarze jak i uczeni zwracają uwagę na fakt, że bagatelizujemy to poważne schorzenie często myląc je z własnym złym samopoczuciem. "Mam depresję" stało się modnym stwierdzeniem naszego złego nastroju - niesłusznie.
- Depresja to nie jest jedna jednostka. To zaburzenia naszej strefy emocjonalnej, które są bardzo różnorodne. To słowo jest modne, każdy mówi "mam depresję", ale to nie jest depresja, tylko chwilowy stan smutku. Depresja, jeśli chcielibyśmy ją nazwać inaczej to obniżenie nastroju - mówi dr hab n.med Yaroslav Bahriy, dyrektor ds. medycznych w Młodzieżowym Centrum Terapii Nerwic.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, 20 procent osób ma zaburzenia psychiczne, a co 10 osoba z tej grupy ma depresję. - Mówimy o zaburzeniu psychicznym. Osoba jest mało krytyczna wobec własnego stanu. Ona pogłębia się w tej depresji, chce osamotnienia. Uważa, że jeśli wszyscy zostawią ją w spokoju to będzie lepiej. Po chwili taka osoba zastanawia się, po co istnieje, gdzie są wszyscy ludzie - słyszymy.
Depresja często towarzyszy osobom starszym, co nierozerwalnie łączy się z samotnością. Niestety dotyka i najmłodszych. Lekarze wskazują, że po pomoc sięgają już rodzice nawet 7 letnich dzieci, a wtedy konieczna jest terapia wszystkich członków rodziny. Po pomoc powinniśmy ruszyć na początku do lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje nas do odpowiednich specjalistów.
Kolejna "Środa z profilaktyką" w opolskiej siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia w Opolu będzie poświęcona cukrzycy.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
emsi: Napisał postów [1831], status [Szycha]
Ta pani w białej bluzce gdybym miał depresję to na sto procent by mnie z tej depresji wyleczyła...😀