- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 3778
- Dodano: 2020-04-19 / 21:50
- Komentarzy: 2
Zakończył się przewóz pacjentów ozimskiego ZOL do innych szpitali
Przewóz 27 pacjentów Zakładu Opiekuńczo Leczniczego do Szpitali w Kędzierzynie-Koźlu, Szpitala MSWiA w Głuchołazach oraz 116 Szpitala Wojskowego w Opolu zakończył się po godzinie 2.00 w nocy z soboty na niedzielę.
Dyrekcja Szpitala św. Rocha w Ozimku informuje, że z powodu sytuacji epidemiologicznej, na podstawie decyzji Wojewody Opolskiego w sobotę, 18 kwietnia odbył się przewóz wszystkich 27 pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego do szpitali w KędzierzynieKoźlu, Szpitala MSWiA w Głuchołazach oraz 116 Szpitala Wojskowego w Opolu.
Ewakuacja ZOL-u zakończyła się po godzinie 2.00 w nocy z soboty na niedzielę. - Wszyscy pacjenci ZOL wymagają wzmożonej opieki ze względu na swoje schorzenia podstawowe. Przez cały pobyt w placówce, pacjenci byli nieprzerwanie pod stałą opieką medyczną - informuje Jolanta Ryndak, Dyrektor Szpitala św. Rocha w Ozimku.
- Niestety w związku z sytuacją epidemiologiczną nie byliśmy w stanie kontynuować zabezpieczenia medycznego wymaganego dla pacjentów ZOL-u zakażonych COVID-19 - dodaje. W tej trudnej sytuacji Wojewoda Opolski w porozumieniu z Dyrekcją Szpitala, Narodowym Funduszem Zdrowia i Powiatową Inspekcją Sanitarno-Epidemiologiczną podjął decyzję o przeniesieniu pacjentów do innych placówek.
- Pierwsze ognisko epidemiologiczne pojawiło się w szpitalu w piątek 10 kwietnia na oddziale chorób wewnętrznych. Personel medyczny oraz pacjenci zostali objęci kwarantanną. Niestety, w sobotę 11 kwietnia pojawiło się drugie ognisko. Wynik pozytywny zakażenia wirusem uzyskało pierwszych dwóch pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego.
W sobotę 11 kwietnia wszystkim pacjentom oraz pracownikom ZOL-u zostały pobrane wymazy. Niestety, w poniedziałek 13 kwietnia sytuacja stała się dramatyczna. Prawie wszyscy pacjenci ZOL-u okazali się zakażeni COVID-19, zaś cały personel oddziału został objęty kwarantanną. W praktyce z dnia na dzień ZOL w Ozimku stał się oddziałem zakaźnym - opowiada dyrektor Ryndak - Bez zastanowienia uruchomiliśmy procedury zarządzania kryzysowego, które mamy bardzo ściśle określone.
Szpital od kilku lat należy do elitarnego grona szpitali akredytowanych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. W trybie natychmiastowym przekierowaliśmy też część personelu medycznego z innych oddziałów do wsparcia pacjentów na ZOL. Jednak sytuacja kadrowa była skrajnie trudna, bo jednocześnie kwarantanną był objęty oddział wewnętrzny.
We wtorek 14 kwietnia, z uwagi na pogarszający się stan zdrowia siedmiu pierwszych pacjentów zostało relokowanych na oddziały zakaźne szpitala w Nysie, Szpitala Wojewódzkiego w Opolu oraz Szpitala w Kędzierzynie Koźlu.
Od wtorku 14 kwietnia na ZOL-u, całą dobę bez przerwy, pracował kierownik, objęty kwarantanną w miejscu pracy. Pacjentów nie opuszczały również cztery pielęgniarki i dwie salowe, skierowane z innych oddziałów.
W praktyce osoby te spały w szpitalu. - W tym samym czasie na cały tydzień zdecydowało się zamknąć z pacjentami na oddziale wewnętrznym dwóch lekarzy i trzy pielęgniarki. Wszyscy pracowali bez wytchnienia, niemalże na granicy wytrzymałości.
W środę 15 kwietnia w Ozimku pojawiło się wsparcie dwóch pielęgniarek, skierowanych do pracy przez Wojewodę. W czwartek do zespołu dołączył lekarz i cztery siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP z Leśnicy.
Przeniesienie 27 pacjentów do innych szpitali jest operacją niezwykle skomplikowaną - opowiada Jolanta Ryndak - Nie było jednak innego wyjścia. Brak personelu medycznego, wynikający z objęcia kwarantanną całego zespołu ZOL-u oraz oddziału chorób wewnętrznych uniemożliwiał właściwe zabezpieczenie pacjentów w długiej perspektywie.
W imieniu naszych pacjentów, raz jeszcze za to zaangażowanie dziękuję - podkreśla Jolanta Ryndak - Oczywiście osobne podziękowania należą się naszych pracownikom, którzy pracowali bez odpoczynku. Bardzo serdecznie dziękuję również Pani doktor, dwóm pielęgniarkom oraz czterem siostrom zakonnym, które pomogły nam w najtrudniejszym czasie. Opieka nad pacjentami zakażonymi COVID-19 to nasz obowiązek ale również współczesny akt heroizmu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
kija: Napisała postów [206], status [starszy wyjadacz]
Cytat "Szpital od kilku lat należy do elitarnego grona szpitali akredytowanych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia" - tj. kpina. Procedury na papierze a rzeczywistości procedur się nie przestrzega.