• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2936
    • Dodano: 2020-04-25 / 21:30
    • Komentarzy: 0

    Od 4 maja wróci sport. Rząd przedstawił plan

    (Fot. Dżacheć)

    Premier Mateusz Morawiecki podczas sobotniej konferencji prasowej poinformował o planowanym terminie zdejmowania kolejnych obostrzeń. Z nowych informacji z pewnością ucieszą się sportowcy, jednak warto zwrócić uwagę, że to już nie będzie ten sam sport.


    Premier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę 25 kwietnia, że już od 4 maja udostępnione zostaną miejsca do uprawiania sportu na otwartym powietrzu, w tym orliki i inne boiska, gdzie przebywać będzie mogło nie więcej niż sześć osób.

    - Proces przygotowań będzie wymagał podwójnej dyscypliny. Sportowej i sanitarnej. Jesteśmy jednak przygotowani do tego, żeby wejść na ten etap. Sukces w sporcie zależy od taktyki, dyscypliny i konsekwencji. To możliwości zarówno dla najmłodszych jak i zawodowców - słyszymy.

    Premier podkreślał, że rozgrywki piłkarskiej ekstraklasy zostaną wznowione 29 maja, a żużlowa ekstraliga ruszy 12 czerwca. Sportowcy, którzy przygotowują się do Igrzysk Olimpijskich w Tokio będą mogli korzystać z Ośrodków Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu.

    - Należy jednak pamiętać, że tak jak na co dzień, także w sporcie obowiązywać będą zasady bezpieczeństwa, ponieważ najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków - powiedziała Minister Sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

    Zostaną udostępnione (dla maksymalnie sześciu osób korzystających na danym obiekcie):

    stadiony sportowe (piłkarskie, lekkoatletyczne i inne), boiska szkolne i wielofunkcyjne (w tym Orliki), infrastruktura zewnętrzna do uprawiania sportów motorowych oraz lotnictwa, pola golfowe, stadniny koni oraz otwarte obiekty takie jak: strzelnice, tory łucznicze, tory gokartowe, tory wrotkarskie i rolkowe.

    Możliwe będzie korzystanie z infrastruktury otwartej do uprawiania sportów wodnych. Z jednej łódki, roweru wodnego czy kajaka będą mogły korzystać jednocześnie dwie osoby. W przypadku kortów tenisowych, w II etapie, zostaną udostępnione obiekty otwarte i półotwarte. Będzie obowiązywał limit czterech osób na kort.

    W przypadku korzystania z infrastruktury o charakterze otwartym będą obowiązywały następujące zasady bezpieczeństwa:

    zachowanie dystansu społecznego, obowiązek zasłaniania twarzy (w momencie dotarcia na dany obiekt sportowy, natomiast przebywając na np. boisku nie ma obowiązku zakrywania twarzy), ograniczona liczba osób,
    weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt), brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC), dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie, obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt, korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

    Opracowano także kolejne etapy powrotu do sportowej rzeczywistości. Będą one wdrażane w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej w Polsce. Wstępnie przedstawia się on następująco:

    ETAP III - ZAJĘCIA SPORTOWE W SALACH I HALACH SZKOLNYCH

    Maksymalnie sześcioosobowe grupy, weryfikacja uczestników (zgłoszenie do zarządcy osób wchodzących na obiekt), brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC), dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie, obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt, korzystanie z osobistego sprzętu treningowego lub dezynfekcja po każdym użyciu.

    ETAP IV - INFRASTRUKTURA O CHARAKTERZE ZAMKNIĘTYM

    Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
    Działalność związana ze sportem, rozrywkowa i rekreacyjna polegająca na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów w tym klubów tanecznych, basenów, siłowni, klubów fitness, klubów tenisa stołowego, sqasha, badmintona, sportów walki, kręgielni, parków trampolin, skateparków, ścianek wspinaczkowych

    Imprezy sportowe na otwartej przestrzeni do 50 osób, bez udziału publiczności

    Zasady korzystania z infrastruktury o charakterze zamkniętym:

    zachowanie dystansu społecznego, zasłanianie twarzy (w zależności od rodzaju uprawianego sportu),
    ograniczona ilość osób, weryfikacja uczestników, zgłaszanie osób wchodzących na obiekt, brak możliwości korzystania z szatni i węzła sanitarnego (poza WC), dezynfekcja urządzeń po każdym użyciu i każdej grupie,
    obowiązkowa dezynfekcja rąk dla wchodzących i opuszczających obiekt, korzystanie z osobistego sprzętu treningowego (np. rakiety tenisowe, kask, etc.).


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".