- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 8579
- Dodano: 2020-04-28 / 10:49
- Komentarzy: 7
WIK apeluje: Toaleta to nie kosz na śmieci !
W okresie pandemii koronawirusa jednorazowe rękawiczki oraz maseczki ochronne stosowane są znacznie częściej niż zwykle. Tego rodzaju odpady powinny trafiać do worka (najlepiej szczelnie zamkniętego) lub pojemnika z odpadami zmieszanymi.
Jak informuje WiK, to nie tylko śmieci, które teoretycznie nie powinny wcale znaleźć się w naszej ubikacji, a również takie, które powinniśmy wrzucać do kosza, a niekoniecznie o tym wiemy. Chodzi np. o nawilżane chusteczki dla dzieci czy waciki.
- Pamiętajmy, by zużytych rękawiczek czy maseczek nie wrzucać do toalety. Wrzucanie ich do toalety, zlewu lub studzienki zapycha rury kanalizacyjne, zwiększa ryzyko awarii, oraz naraża pracowników Spółki Wodociągi i Kanalizacja w Opolu Sp. z o.o. nie niepotrzebne ryzyko zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 - apeluje WiK Opole.
Zasada jest prosta - toaleta to nie kosz na śmieci i nie wrzucamy do niej nic poza papierem toaletowym, jednocześnie wylicza, co nie powinno trafić do kanalizacji:
Do kanalizacji nie wolno wrzucać: środków higienicznych i opatrunkowych (np. rękawiczek, maseczek, ręczników papierowych, wacików, patyczków do uszu, bandaży, pieluszek, podpasek, nawilżanych chusteczek), resztek jedzenia, farb, odpadów po remoncie lub budowie, tłuszczów (np. olejów, smarów), różnych śmieci (np. piasku, opakowań, ziemi z kwiatów, ścierek).
Ustawa z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. 2019 r. poz. 1437 z późn. zm.) w art. 28 ust. 4a wyraźnie wskazuje, iż kto nie przestrzega zakazów związanych z korzystaniem z urządzeń kanalizacyjnych, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000 zł.
- Sieć kanalizacyjna jest zaprojektowana, aby przyjmować ścieki z naszych domów, nieczystości sanitarne oraz papier toaletowy. Umieszczanie w niej odpadów powoduje nie tylko zmniejszenie przepustowości przewodów kanalizacyjnych a także niesprawność, zatory na przewodach, uszkodzenie i zatykanie się pomp. Konsekwencje są bardzo nieprzyjemne. W końcowym efekcie może doprowadzić do zalania mieszkania, ogrodu czy nawet całej ulicy - czytamy.
W celu likwidacji skutków tych nieodpowiedzialnych działań, interweniuje pogotowie techniczne, w którego skład wchodzi zespół przeszkolonych mechaników, którzy dysponują specjalistycznym sprzętem. Usuwanie awarii wywołanych odpadami jest czasochłonne, może powodować utrudnienia w ruchu drogowym, uniemożliwia prawidłowe korzystanie z sieci kanalizacyjnej. Czynności związane z awariami podnoszą koszty działalności Spółki, a to rzutuje na wysokość rachunków za ścieki dla wszystkich jej użytkowników.
Apelujemy o kulturalne korzystanie z sieci kanalizacyjnej, zgodnie z jej przeznaczeniem. Musimy mieć świadomość, iż każdy użytkownik ma wpływ na zmniejszenie ilości awarii sieci kanalizacyjnych. Dzięki temu unikniemy kłopotów i niższe będą koszty usuwania ewentualnych awarii.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Meguszka: Napisała postów [1108], status [zrobił/a karierę]
Laski mają zrobione paznokcie, sztuczne rzęsy, cycki i usta nadmuchane a nie potrafią spuścic wody w kiblu. W galeriach handlowych czy w kinie co w 2 toalecie "niespodzianki". A potem zdziwienie że smierdzi. Szczerze współczuję Paniom, które muszą po świnkach sprzątać.