• Autor: aadriansky
    • Wyświetleń: 2443
    • Dodano: 2020-07-10 / 23:30
    • Komentarzy: 0

    Wybory 2020: Kim jest mąż zaufania oraz jak nim zostać?

    (Fot. Archiwum)

    Opozycji nie udało się jeszcze znaleźć 4,5 tysiąca mężów i żon zaufania do kontroli komisji wyborczych. Kim oni są, jakie mają prawa i obowiązki oraz jaką pełnią rolę?

    Mężowie zaufania, to osoby, które czuwają nad odpowiednim oraz rzetelnym przeprowadzeniem wyborów w obwodowej komisji wyborczej. W tych wyborach będą one odgrywały ważną rolę, gdyż sondaże aktualnie wskazują, że szanse Andrzeja Dudy i Rafała Trzaskowskiego są wyrównane, dlatego każdy oddany głos, będzie bardzo ważny.

    W pierwszej turze wyborów doszło do prób ich sfałszowania, kilka z nich miało miejsce w Krakowie, gdzie na stos kart z głosami oddanymi na Andrzeja Dudę dołożono kilkanaście kart z głosami oddanymi m. in. na Rafała Trzaskowskiego i Krzysztofa Bosaka. Natomiast w innej komisji w Krakowie zginęło aż 100 kart do głosowania, znalazły się dopiero gdy przewodnicząca powiedziała, że wychodzi na 5 minut i jeśli karty się nie znajdą, to poinformuje o tym odpowiednie służby.

    Czego konkretnie pilnuje mąż zaufania?

    Równo o 21:00 urna wyborcza została zaplombowana w taki sposób, aby zawartość urny pozostała niezmienna. Komisja liczy karty do głosowania oraz to, które nie zostały wykorzystane, pakuje je w pakiet i pieczętuje. Po zakończeniu głosowania w następujący sposób oblicza się sumę wszystkich kart:
    karty wydane + pozostałe karty = karty otrzymane rano w dniu wyborów. Następnie po odłożeniu długopisów na bok otwierana jest urna, aby nikt nie miał możliwości dopisania czegoś na karcie do głosowania. Karty wyjęte z urny układa się na stosy wg. nazwisk kandydatów po czym sprawdza się czy każda karta trafiła do odpowiedniego stosu. Mąż zaufania w każdym momencie liczenia głosów może zgłaszać komisji swoje uwagi, ma również prawo do nagrywania jej pracy oraz może uczestniczyć w przewożeniu kart z obwodowych do okręgowych komisji wyborczych.

    Jak zostać mężem zaufania?

    Na stronie internetowej znajduje się mapa, przedstawiająca w których gminach i powiatach brakuje mężów zaufania. Zgłaszać można się również telefonicznie. Dla województwa opolskiego jest to numer: 536 974 022. Zgłoszenia można przesyłać do niedzieli 12 lipca.

    Jak mówią przedstawiciele opolskiego sztabu wyborczego Rafała Trzaskowskiego, mężów zaufania brakuje najbardziej w powiecie namysłowskim, krapkowickim i głubczyckim, natomiast najwięcej jest ich w Opolu, dokładnie około 40 na ponad 70 komisji, aczkolwiek komisje na terenie Opola w dużej mierze obsadzone są przez osoby z ramienia sztabu Trzaskowskiego.

    Mężem i żoną zaufania może zostać każdy obywatel Rzeczpospolitej Polskiej, który ukończył osiemnasty rok życia - mówi przedstawiciel sztabu Rafała Trzaskowskiego w województwie opolskim.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".