- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 6463
- Dodano: 2020-07-20 / 13:28
- Komentarzy: 1
Nowa szata graficzna brzeskiego ratusza podzieliła mieszkańców. "Tego nie da się odzobaczyć"
Trwa renowacja m.in. wieży ratuszowej brzeskiego Urzędu Miasta. Nowa szata graficzna jest szeroko komentowana przez mieszkańców. Zdania są skrajnie podzielone.
Renesansowa bryła ratusza kryje w sobie elementy starszych budowli. Około 1300 r zbudowano wieżę w jej kwadratowej części, która stała się zalążkiem kompleksu obejmującego dzisiejszy ratusz. Renowacja jednak podzieliła mieszkańców Brzegu.
- Tego się nie da odzobaczyć - piszą mieszkańcy Brzegu argumentując swoje zażenowanie tym, że w niektórych przypadkach prawo nie pozwala im na wymianę okien w zabytkowych kamienicach, a na zabytkowym ratuszu powstają malowidła imitujące stare cegły.
- Przekombinowany. Jednokolorowy byłby lepszy. Nie wiem skąd taki pomysł i czy ma to uzasadnienie historyczne - czytamy dalej. - Takie decyzje powinno się karać, to nie choinka a zabytkowy ratusz - piszą internauci.
Są też pozytywne komentarza. - Nieźle to wygląda. Jak ktoś lubi architekturę i był na przykład na Starym Mieście w Goerlitz to wie o co chodzi z malowaniem renesansowym - pisze mieszkaniec Brzegu. Na efekt końcowy renowacji trzeba poczekać jeszcze kilka miesięcy.
Według dokumentacji, remont konserwatorski zabytkowego budynku Ratusza obejmie prace skupione na odnowieniu trzech skrzydeł dachu, hełmu wieży zegarowej, dachu łącznika. Wykonany zostanie też remont elewacji i nawierzchni dziedzińca, remont sali stropowej i sali lustrzanej. Brzeski ratusz jest jednym z najcenniejszych obiektów renesansowych w Polsce. Obecny kształt budynkowi został nadany w trakcie jego przebudowy w latach 1570-1577, którą Włochom B. Niuronowi i J. Parrowi, zaangażowanym wcześniej przy budowie brzeskiego zamku.
W czwartek, 9 lipca burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak spotkał się z Konserwator Wojewódzką p. Elżbietą Molak w sprawie postępu prac przy rewitalizacji ratusza. - Konserwator Wojewódzka oceniła pozytywnie wykonaną w formie polichromii imitację dekoracji sgraffitowej na wieży zegarowej oraz wykonane w technice tradycyjnej sgraffita na pierwszej z dwóch wież klatek schodowych. Przypomnijmy, że relikty szesnastowiecznej dekoracji wieży zegarowej odnalezione zostały w 2019 r. przez dra hab. inż. arch. Andrzeja Legendziewicza oraz dra Andrzeja Peszko. Omawiane były również tematy związane z dekoracyjnymi renesansowymi portalami, kolorystyką stolarki drzwiowej oraz kolorystyką kraty zamykającej dziedziniec od strony zachodniej. Rozważane jest wprowadzenie koloru zielonego na kratę - informuje Urząd Miasta w Brzegu.
Wartość całkowita projektu założona we wniosku o dofinansowanie to niemal 9,0 mln zł, a przyznane dofinansowanie to niemal 3,9 mln zł. Planowany termin zakończenia rzeczowej realizacji projektu to październik 2020.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Chrisu: Napisał postów [2], status [żółtodziób]
Tak to jest jak się pyta niewykształconą hołotę o zdanie. Akurat taki sposób malowania, czy się komu podoba czy nie to historyczny wzór i jak najbardziej właściwy w tym przypadku.