1. Wada ukryta samochodu - co to jest?
2. Wady ukryte - jak sobie z nimi radzić?
3. Co oznacza odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego?
Wada ukryta samochodu - co to jest?
Zakup pojazdu to z reguły duże i emocjonujące wydarzenie. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku poszukiwań auta na rynku wtórnym może dojść do sytuacji, w której sięgnięcie po samochód z usterką będzie mocno prawdopodobnym scenariuszem. Jeżeli jednak przed finalizacją transakcji nie wiedzieliśmy o tej wadzie - wówczas można zgłosić się do sprzedającego z rękojmią za wady fizyczne pojazdu. Czym jednak w zasadzie jest wada ukryta auta? Warto poznać tę definicję. Praktyka dowodzi, że nawet udanie się na miejsce zakupu z osobą, która jest doświadczona w kwestiach motoryzacyjnych nie musi z automatu oznaczać uchronienia się przed zakupem feralnego egzemplarza. Takie ryzyko w przypadku wyposażania się w pojazd na rynku wtórnym jest naturalnie większe. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na http://kalkulator-ocac.auto.pl/wada-ukryta-samochodu/.
Wady ukryte - jak sobie z nimi radzić?
W tej sytuacji sprzedawca niezwłocznie powinien przystąpić do wymiany lub usunięcia wady bez przysparzania nadmiernych niedogodności dla kupującego. Odbywa się to z tytułu rękojmi. Jeżeli jednak jest to niemożliwe lub wymagałoby nadmiernych kosztów - wówczas warto rozwiązać tę sprawę polubownie, zgodnie ze sposobem, jaki zaproponują obie strony. Odpowiednie przepisy, które regulują takie sytuacje są opisane w szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i Kodeksie Cywilnym.
Zakup auta wiąże się także z koniecznością zakupu odpowiednich ubezpieczeń. Warto w tym celu sprawdzić dostępne propozycje i w ramach aktualnego zestawienia na kalkulator-ocac.auto.pl.
Jeśli jednak mamy do czynienia z nieuczciwym lub opornym sprzedawcą - wówczas nowy posiadacz auta może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do sądu. Do ukazania ukrytych usterek nie musi dochodzić od razu po nabyciu pojazdu. To powinno zatem w pełni wyjaśniać, dlaczego nabywca ma aż dwa lata od chwili zakupu pojazdu do wnoszenia roszczeń z tytułu rękojmi. Dlatego też powinno się podjąć wszelkie starania zmierzające do tego, aby znaleźć takie wady w kupionym pojeździe.
Co oznacza odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego?
Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, a konkretnie art. 556 - sprzedawca odpowiada względem kupującego jeśli sprzedana rzecz posiada wadę fizyczną. Określa się to rękojmią sprzedającego. W ramach tej rękojmi odpowiedzialność jest ponoszona nie tylko przez sprzedawcę, który jest przedsiębiorcą. Dotyczy to również przypadku, gdy sprzedawca jest osobą prywatną. Zgodnie z przepisami kupujący może sporządzić oświadczenie zmierzające do obniżenia ceny. Jeżeli jednak sprzedający zareaguje szybko i bez uciążliwości dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na taką, która będzie wolna od wad - wówczas nie ma konieczności spisywania oświadczeń.
Powyższy poradnik powinien przybliżyć zagadnienie wady ukrytej oraz wykazać, że dochodzenie swoich praw wcale nie musi być trudne!