• Wyświetleń: 1943
    • Dodano: 2021-09-22 / 15:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Co to jest wada ukryta samochodu? Jak postępować po kupnie?

    Kupno samochodu to dla wielu z nas ważny moment w życiu. Dotyczy to zwłaszcza pierwszego pojazdu. Rynek wtórny może jednak kryć wiele niespodzianek, niekoniecznie tych korzystnych. Co w sytuacji gdy okaże się, że w kupionym pojeździe dojdzie do wykryta wady, która nie była widoczna ani możliwa do wykazania podczas początkowych oględzin? Jako kupujący nie musisz wcale zostać sam z tym problemem! Prawo stoi po Twojej stronie, wystarczy odrobina wiedzy i upór w dochodzeniu swoich praw.


    1. Wada ukryta samochodu - co to jest?


    2. Wady ukryte - jak sobie z nimi radzić?


    3. Co oznacza odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego?



    Wada ukryta samochodu - co to jest?


    Zakup pojazdu to z reguły duże i emocjonujące wydarzenie. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku poszukiwań auta na rynku wtórnym może dojść do sytuacji, w której sięgnięcie po samochód z usterką będzie mocno prawdopodobnym scenariuszem. Jeżeli jednak przed finalizacją transakcji nie wiedzieliśmy o tej wadzie - wówczas można zgłosić się do sprzedającego z rękojmią za wady fizyczne pojazdu. Czym jednak w zasadzie jest wada ukryta auta? Warto poznać tę definicję. Praktyka dowodzi, że nawet udanie się na miejsce zakupu z osobą, która jest doświadczona w kwestiach motoryzacyjnych nie musi z automatu oznaczać uchronienia się przed zakupem feralnego egzemplarza. Takie ryzyko w przypadku wyposażania się w pojazd na rynku wtórnym jest naturalnie większe. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz na http://kalkulator-ocac.auto.pl/wada-ukryta-samochodu/.



    Wady ukryte - jak sobie z nimi radzić?


    W tej sytuacji sprzedawca niezwłocznie powinien przystąpić do wymiany lub usunięcia wady bez przysparzania nadmiernych niedogodności dla kupującego. Odbywa się to z tytułu rękojmi. Jeżeli jednak jest to niemożliwe lub wymagałoby nadmiernych kosztów - wówczas warto rozwiązać tę sprawę polubownie, zgodnie ze sposobem, jaki zaproponują obie strony. Odpowiednie przepisy, które regulują takie sytuacje są opisane w szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej i Kodeksie Cywilnym.


    Zakup auta wiąże się także z koniecznością zakupu odpowiednich ubezpieczeń. Warto w tym celu sprawdzić dostępne propozycje i w ramach aktualnego zestawienia na kalkulator-ocac.auto.pl.


    Jeśli jednak mamy do czynienia z nieuczciwym lub opornym sprzedawcą - wówczas nowy posiadacz auta może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do sądu. Do ukazania ukrytych usterek nie musi dochodzić od razu po nabyciu pojazdu. To powinno zatem w pełni wyjaśniać, dlaczego nabywca ma aż dwa lata od chwili zakupu pojazdu do wnoszenia roszczeń z tytułu rękojmi. Dlatego też powinno się podjąć wszelkie starania zmierzające do tego, aby znaleźć takie wady w kupionym pojeździe.


    Co oznacza odpowiedzialność sprzedawcy względem kupującego?


    Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, a konkretnie art. 556 - sprzedawca odpowiada względem kupującego jeśli sprzedana rzecz posiada wadę fizyczną. Określa się to rękojmią sprzedającego. W ramach tej rękojmi odpowiedzialność jest ponoszona nie tylko przez sprzedawcę, który jest przedsiębiorcą. Dotyczy to również przypadku, gdy sprzedawca jest osobą prywatną. Zgodnie z przepisami kupujący może sporządzić oświadczenie zmierzające do obniżenia ceny. Jeżeli jednak sprzedający zareaguje szybko i bez uciążliwości dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na taką, która będzie wolna od wad - wówczas nie ma konieczności spisywania oświadczeń.


    Powyższy poradnik powinien przybliżyć zagadnienie wady ukrytej oraz wykazać, że dochodzenie swoich praw wcale nie musi być trudne!

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".