- Autor: grace.pr
- Wyświetleń: 2699
- Dodano: 2020-07-24 / 08:00
- Komentarzy: 9
24 lipca tradycyjnie Dniem Policji
Dziś, 24 lipca obchodzimy Dzień Policji- święto największej formacji resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Jak co roku, 24 lipca to dzień szczególny dla wszystkich, którzy wstąpili w szeregi Policji. Współczesną polską Policję tworzą funkcjonariusze zatrudnieni w służbach: kryminalnej, prewencyjnej oraz wspomagającej działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym. W skład Policji wchodzą również: policja sądowa, Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie, ośrodki szkolenia, szkoły policyjne, instytuty badawcze oraz wyodrębnione oddziały prewencji i pododdziały antyterrorystyczne. Aktualnie nad bezpieczeństwem ludzi oraz utrzymaniem porządku publicznego czuwa blisko 100 tys. policjantów wspieranych przez prawie 25 tys. pracowników cywilnych.
"Ja, obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, świadom podejmowanych obowiązków policjanta, ślubuję: służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia (...)."- słowa te wypowiada każdy funkcjonariusz tuż przed podjęciem służby. Każdego dnia tysiące funkcjonariuszy policji czuwa nad naszym bezpieczeństwem i pilnuje porządku publicznego, często narażając swoje zdrowie i życie. Oprócz ochrony obywateli i ich mienia zadaniem Policji jest także zapewnienie spokoju w miejscach publicznych, w ruchu drogowym czy wykrywanie i ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń. Na czele Policji stoi komendant główny, któremu podlega komendant stołeczny i 16 komendantów wojewódzkich, nadzorujących komendantów miejskich i powiatowych, którzy odpowiadają za pracę policjantów w komisariatach.
Święto Policji ustanowione zostało przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 21 lipca 1995 roku. Data 24 lipca upamiętnia rocznicę powołania w 1919 roku Policji Państwowej. Na mocy dekretu wydanego przez Józefa Piłsudskiego powstała organizacja, która połączyła wcześniej istniejące formacje policyjne: Milicję Ludową i Policję Komunalną. W 1939 roku korpus policyjny liczył około 30 tysięcy funkcjonariuszy. Po wybuchu II wojny światowej liczba ta drastycznie zmalała. W 1944 roku powołano Milicję Obywatelską, która w latach 80. była negatywnie odbierana przez obywateli. Po upadku systemu komunistycznego, na nowo powołano w Polsce Policję. Obecnie Policja to umundurowana i uzbrojona formacja, która cieszy się rosnącym zaufaniem społecznym.
Święto Policji ma na celu wyrażenie uznania dla funkcjonariuszy za ich pracę oraz przypomnienie o poległych na służbie. Jest to dobry moment, aby docenić pracę setek policjantów, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo. Zwykle w trakcie obchodów święta zasłużeni funkcjonariusze otrzymują wyróżnienia, akty mianowania na wyższe stopnie policyjne i wyższe stanowiska służbowe, jak również odznaczenia, takie jak Krzyż Zasługi za Dzielność czy Medal za Długoletnią Służbę. Podczas obchodów składane są także wieńce przed tablicami i pomnikami poświęconymi pamięci poległych na służbie. Jest to też dzień, w którym absolwenci Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie składają ślubowanie. W całej Polsce odprawiane są wtedy także nabożeństwa w intencji policjantów.
Wszystkim funkcjonariuszom, z okazji Dnia Policjanta, życzymy spokojnej i bezpiecznej służby.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Patryk100: Napisała postów [1049], status [stały bywalec]
j-kocham Cir POkILSK I! o!