- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 3422
- Dodano: 2020-08-19 / 08:21
- Komentarzy: 35
Zapłacimy podatek od plastiku. Polska w niechlubnej czołówce
W przyszłym roku kraje członkowskie Unii Europejskiej mogą zostać obciążone nowymi opłatami. Podatek od plastiku niepoddanemu recyklingowi to świeży pomysł, który według władz Wspólnoty powinien ujrzeć światło dzienne.
Chodzi głównie o kraje, które mają duży problem z recyklingiem. W ciągu zaledwie kilku dziesięcioleci możemy zaobserwować gwałtowny wzrost produkcji tworzyw sztucznych. - z 1,5 mln ton w 1950 r. do 322 mln ton w 2015 r. na całym świecie. Światowa produkcja tworzyw sztucznych w roku 2018 osiągnęła blisko 360 mln ton. Wraz z tym wzrostem, wzrosła też ilość odpadów z tworzyw sztucznych.
Komisja Europejska oceniła, że istnieje uzasadniona obawa, że połowa krajów UE nie będzie w stanie osiągnąć 50 proc. poziomu recyklingu odpadów komunalnych do 2020 r.
W związku z tym, że mamy bardzo duży problem na świecie z nadprodukcją plastiku i kolejny problem z jego recyklingiem czekają nas "kary". Od przyszłego roku kraje członkowskie będą musiały zapłacić za plastik niepoddany recyklingowi. Polska niestety jest wśród państw, które z recyklingiem mają największy problem.
Wiele sklepów czy przedsiębiorstw pokazuje, że życie bez nadmiaru plastiku jest możliwe. W sklepach już od jakiegoś czasu w cenie reklamówki płacimy opłatę recyklingową. To skłoniło wielu Polaków do wielorazowego używania jednej reklamówki, bądź zakup toreb biodegradujących czy materiałowych. Podobną politykę przyjęły przedsiębiorstwa sprzedające produkty (zamiast plastikowych opakowań, opakowania bio) i inni.
Unijni dowódcy argumentują, że cały czas około 90 procent plastiku nie jest poddawane recyklingowi. Ten podatek w praktyce będzie oznaczał, że produkty nie mogące wziąć udział w procesie recyklingu będą po prostu droższe. Eksperci wskazują jednak, że kwota opodatkowania nie nadszarpnie mocno domowego budżetu konsumentów.
- Od stycznia za każdy kilogram nieodzyskanego plastiku kraj członkowski zapłaci do wspólnej kasy 80 eurocentów. Unia szacuje, że przyniesie to sześć miliardów euro rocznie. Najwięcej zapłacą Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania i Polska. My, według unijnych prognoz, ponad 400 milionów euro - czytamy w materiale Polska i Świat.
Eksperci wskazują także, że powinno się obarczyć większą rolą w opłacaniu takiego podatku osoby, które wprowadzają produkt na rynek. Takie rozwiązanie mogłoby wymusić na przedsiębiorcach zmiany - mniej plastikowych opakowań, większy udział opakowań w recyklingu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Bodziulla: Napisał postów [2074], status [Szycha]
A może by tak nie pakować do plastiku!!!