- Autor: grace.pr
- Wyświetleń: 7057
- Dodano: 2020-08-04 / 08:04
- Komentarzy: 18
Paweł Kukiz stracił 40 tys. pszczół. To wina oprysków
Jak się okazuje, chemiczne opryski przeciwko komarom są zabójcze nie tylko dla szkodników, ale stanowią też zagrożenie dla innych owadów, również tych pożytecznych.
Mało kto wie, że popularny muzyk, a także poseł Paweł Kukiz, od kilku lat zajmuje się pszczelarstwem. Ostatnio na swoim Facebookowym profilu zamieścił poruszające zdjęcia martwych pszczół i zaapelował o przeprowadzanie oprysków przeciwko komarom wieczorem, kiedy pszczoły przebywają już w swoich ulach. "Jedna z czterech posiadanych przeze mnie pszczelich rodzin... Najlepsza... Ogromnie pracowita... Całkowicie wyginęła jednego dnia zatruta chemią" napisał Kukiz i tym samym zwrócił uwagę na problem chemicznych oprysków.
Opryski powodujące zatrucia pszczół to często zmora pszczelarzy, jednak uśmiercanie tysięcy pszczół to nie tylko problem ich właściciela. Zgodnie z prawem rolnicy powinni wykonywać opryski przed szóstą rano lub po osiemnastej. Zdarzają się jednak tacy, którzy nie zdają sobie sprawy z tego, że łamiąc te zasady, przyczyniają się do wyginięcia tysięcy rodzin pszczelich. Najgorsze jest stosowanie mieszanek, czyli oprysków od wszystkiego: owadów, chwastów, grzybów. W skali kraju najczęściej do zatruć pszczół dochodzi podczas kwitnienia rzepaku czy podczas opryskiwania pestycydami ziemniaków na ognichę, czy zbóż np. na chabra bławatka.
Jednak zdaniem Kukiza przyczyną śmierci 40 tysięcy pszczół z jego pasieki były opryski stosowane przeciwko komarom. "Tyle się mówi o tym, by opryski robić po 20stej, kiedy pszczółki są już w ulu... I echo ...Ja rozumiem, że mamy plagę komarów, że gryzą, że swędzi, ale błagam - sami na świecie nie jesteśmy, a jeśli pszczół braknie to i nas nie będzie..."- napisał. W tym roku wiele miast na prośbę mieszkańców prowadzi zaciętą walkę z komarami, stosując opryski. Długotrwałe opady deszczu i następujące po nich wysokie temperatury sprawiły, że owady te rozmnożyły się liczniej niż zwykle. Jednak nieumiejętnie stosowane opryski mogą zaszkodzić nie tylko komarom, ale także pszczołom, organizmom wodnym, a nawet nam, ludziom. Z tego powodu część samorządów w ogóle rezygnuje ze stosowania chemikaliów na rzecz tworzenia budek lęgowych dla jeżyków- ptaków, które skutecznie pomagają w walce z plagą komarów.
Pszczoły odpowiedzialne są za zapylanie ponad 80% roślin uprawnych, sadowniczych i ogrodniczych. Jeżeli nie zastosujemy się do zaleceń i nadal będziemy truć pszczoły, wykonując chemiczne opryski w ciągu dnia, to wtedy one wyginą, a wraz z nimi może zabraknąć również nas.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Stefan: Napisał postów [27024], status [VIP]
A nie chuchnął przypadkiem do ula i teraz wszystko na opryski zwala?