- Autor: Aga_Ko
- Wyświetleń: 1299
- Dodano: 2020-08-03 / 12:26
- Komentarzy: 0
Od dziś można złożyć wniosek o 300 plus w formie papierowej
Rodzice, którzy wolą tradycyjną metodę składania wniosków mogą od dziś składać wnioski o wsparcie "300 plus" w formie papierowej. Dokumenty przyjmuje Miejskie Centrum Świadczeń w Opolu.
Program "Dobry Start" to 300 zł wsparcia dla 4,5 mln uczniów rozpoczynających rok szkolny. Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia lub - w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24 roku życia. Wsparcie przysługuje także na uczniów szkół policealnych i szkół dla dorosłych.
Do tej pory, w całej Polsce wpłynęło blisko 1,4 mln wniosków o przyznanie jednorazowego wsparcia dla uczniów rozpoczynających rok szkolny. Od sierpnia rodzice mogą ubiegać się o jednorazowe wsparcie w formie tradycyjnej - papierowej.
Wniosek o świadczenie z programu można w dalszym ciągu składać przez stronę empatia.mpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną oraz portal PUE ZUS, także po wakacjach, jednak nie później niż do 30 listopada.
- Od sierpnia wnioski można składać drogą tradycyjną bezpośrednio w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. Ze względu na panującą obecnie sytuację epidemiologiczną gorąco zachęcamy jednak do korzystania głównie z drogi elektronicznej. Jest to nie tylko szybkie i wygodne, ale przede wszystkim podyktowane troską o bezpieczeństwo nas wszystkich. Wsparcie dla wszystkich uczniów Wniosek o świadczenie może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka - informuje MCŚ w Opolu i wskazuje, że w celu złożenia świadczenia papierowego należy udać się do siedziby MCŚ ul. Ozimska 19.
W przypadku gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną obydwojga rodziców rozwiedzionych, żyjących np. w separacji, na każdego z rodziców przypada połowa kwoty przysługującego świadczenia, czyli 150 zł. Świadczenie przyznawane jest jednorazowo na każde dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia lub - w przypadku dzieci niepełnosprawnych - do ukończenia 24 roku życia.
- Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail lub mogą ja odebrać osobiście. Warto w tym miejscu podkreślić, że nieodebranie takiej informacji nie będzie wstrzymywało wypłaty świadczenia - czytamy.
Jeśli wniosek został złożony w lipcu lub w sierpniu wypłata świadczenia odbędzie się nie później niż do końca września. Jeśli wniosek został złożony w późniejszym terminie, wówczas wsparcie trafi do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku. Pełne wsparcie wolne od podatku Warte zaznaczenia jest, że świadczenie z programu "Dobry Start" jest zwolnione od podatku. Nie podlega ono również egzekucji komorniczej. Jednak aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, które mogą wyniknąć z powodu zajęcia rachunku bankowego, na którym znajdują się środki z programu, należy ustalić z gminnym organem właściwym, w którym składany jest wniosek, inną możliwą formę wypłaty świadczenia (np. przekaz pocztowy).
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.